Cztery lata temu lekarze zdiagnozowali demencję u Karen Walker. Kobieta miała wtedy 52 lata. Jej mąż, Mike, mówi, że Karen ma napady nadpobudliwości połączone z agresją. Przestała mówić. Od prawie roku przebywa w ośrodku opieki. Znalazła się w grupie chorych poddanych eksperymentalnej terapii kannabidiolem. Program jest prowadzony przez Canopy Growth i Ontario Long Term Care Association. Kobieta dostaje codziennie 20 miligramów kannabidiolu (CBD). Jej mąż mówi, że widzi poprawę, Karen jest spokojniejsza. Dalej ma napady nadpobudliwości i agresji, ale są o wiele słabsze niż wcześniej. I jest jakby bardziej świadoma.

Canopy Growth, jedna z największych firm w Kanadzie zajmujących się dostawami marihuany medycznej i rekreacyjnej, wraz ze Spectrum Therapeutics bada możliwości prowadzenia terapii marihuaną u pacjentów cierpiących na przewlekły ból lub mających zaburzone zdolności poznawcze. W programie bierze udział 100 seniorów przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej w Ontario. Program ma być rozszerzony o kolejnych 100 osób. Potrwa jeszcze przez sześć miesięcy. Dane będą zbierane do końca roku.

Celem badań jest sprawdzenie użyteczności kannabidiolu w leczeniu typowych przypadłości osób starszych oraz określenie efektów ubocznych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Proces rekrutacji rozpoczął się latem ubiegłego roku. Cannopy Growth rozpoczęło od sesji informacyjnych w domach opieki. David Greb z Cannopy Growth mówi, że osoby starsze narzekają na trzy rzeczy: ból, sen i nastrój. Tu może się sprawdzić działanie kannabidiolu.

Dr Rhonda Collins, która pracuje dla Revera Homes, pomaga wybierać osoby do eksperymentalnej terapii. Rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, by umożliwić podjęcie świadomej decyzji. Zaznacza też, że na razie wyniki nie są jednoznaczne. Mówi, że widziała osoby, u których wystąpiła znacząca poprawa, u innych nie było praktycznie żadnej reakcji, a u jeszcze innych reakcja organizmu była negatywna. Z kannabidiolem są wiązane duże nadzieje na poprawę jakości życia, ale przede wszystkim potrzeba dowodów na działania i bezpieczeństwo.