Jestem zaniepokojona ostatnimi wiadomościami, telefonami od Was i dlatego zaczynam ten artykuł od ważnej myślę informacji. Otóż, pytacie mnie, czy rząd kanadyjski zniósł wymóg prawny odnawiania legalnego statusu i teraz można w Kanadzie pozostać nielegalnie.

Niestety nie ma takiego urzędowego instruktażu i informacja, która gdzieś tam pokazała się w sieci jest niepoprawna, a nawet bardzo wprowadza w błąd.

Dlaczego rząd kanadyjski miałby wprowadzać taką ulgę, która nie tylko jest niezgodna z prawem, ale także bezsensowna i chociażby dlatego, że podanie o przedłużenie pobytu czasowego można złożyć elektronicznie, a zatem nie ma potrzeby, by odwiedzać jakikolwiek urząd imigracyjny. W dodatku, jeśli posiadacie prawnego reprezentanta, to on podpisuje elektronicznie aplikację, nie sam wnioskodawca.

A zatem radzę, by nie dopuścić do sytuacji pozostania bez ważnego statusu, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Pozostanie bez ważnego status może bardzo skomplikować, jeśli nie zaprzepaścić Wasze szanse na uzyskanie pobytu stałego – zwłaszcza w programach ekonomicznych, np. emigracja punktowa lub nominacja. Istnieją programy, w których brak legalnego statusu niekoniecznie wpływa na decyzję urzędnika, np. podania humanitarne, podania sponsorskie czy azylanckie. Wielu z Was jednak będzie korzystać z programów ekonomicznych, ewentualnie chcecie się starać o wizę pracy, studencką itp. I tu, podtrzymanie legalności może być decydujące.

Jeśli ktoś pozostał bez ważnego statusu, ma prawną opcję złożenia podania o przywrócenie czasowego pobytu. Należy wysłać wówczas tak zwane podanie o restoration, pamiętając , że opłata jest podwójna aniżeli opłata za przedłużenie wizy, wynosi 200 dol.

Odnośnie opłat, ulegną one zmiany 30 kwietnia. Przykładowo, opłata za rozpatrzenie wniosków sponsorskich zmienia się z 550 do 825 dol. A opłata za prawo posiadania pobytu stałego podniesie się o 50 dol.

Wiele osób pyta także, co zrobić, jeśli dostali promesę wizy pracowniczej lub studenckiej, nie mogą podróżować, a graniczne posterunki, wydające wizy nie procesują aplikacji imigracyjnych. Pozostaje Wam opcja złożenia wniosku elektronicznie.

Urząd na tyle udogodnił procesowanie podań imigracyjnych, że można złożyć wniosek niekompletny, co do tej pory było praktycznie niemożliwe, trzeba jednak opisać dlaczego nie można otrzymać wymaganej dokumentacji i z powodu zaistniałej sytuacji COVID-19.

A zatem proszę nie czekać, aby dokumenty przyznające wstępnie wizę Wam się przedawniły, możecie stracić szansę na otrzymanie autoryzacji pracy czy studiów.

Osoby, które dostały promesę IEC powinny mieć to na uwadze, niektóre wnioski możemy powtórzyć, ale szansa na ponowne wylosowanie może być już stracona. Także bariera wiekowa może Was wykluczyć z brania udziału w programie w przyszłym roku. Urząd przyznaje także dodatkowy czas na zdobycie wymaganych dokumentów, np. zrobienie biometryki – obecnie wynosi 90 dni, choć też myślę, że po wysłaniu odpowiedniego wyjaśnienia będzie przyznawany dodatkowy czas.

W następnym artykule wrócę do tematu imigracji i COVID-19

Izabela Embalo
specjalista prawa imigracyjnego-Kanada

Osoby zainteresowane imigracja, prosimy o kontakt.

Tel/Text: 416-5152022, emiz@live.ca