Justice Centre for Constitutional Freedoms wydało ostrzeżenie pod adresem premiera Justina Trudeau, by szanował wolność prasy i mediów, która w Kanadzie chroniona jest zapisami w Karcie Praw i Swobód. Justice Centre wytknęło premierowi uniemożliwianie udziału dziennikarzy mediów alternatywnych w jego konferencjach prasowych.

Chodzi konkretnie o codzienną konferencję prasową, która odbyła się 27 maja przed Rideau Cottage. pracownicy premiera odmówili wstępu dziennikarzowi Rebel News, Keeanowi Bexte. Inni mogli bez problemu wejść i zadawać premierowi pytania. Bexte został zatrzymany przez ochronę i z użyciem siły fizycznej wyprowadzony z posesji.

Justice Centre w swoim ostrzeżeniu przypomina premierowi, że konstytucja chroni w prawa wszystkich mediów. Dotyczy Vox, Huffington Post, Vice, Rebel News, Tyee, Rabble.ca, Press Progress, True North, Ricochet, Lifesite News i North 99 – prasy i innych mediów, zarówno mainstreamowych, jak i niezależnych, bez względu na reprezentowane poglądy. Rebel News nie darzy szczególną sympatią premiera Trudeau i partii liberalnej i właśnie dlatego panu Bexte odmówiono wstępu na konferencję. Prywatne organizacje mogą same decydować, których dziennikarzy zapraszać na swoje imprezy, ale rząd federalny jest zobowiązany przez Kartę i nie ma takich przywilejów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prawnicy domagają się od premiera wystosowania publicznych przeprosin i respektowania wolności mediów.