Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie zamierzał uciec z Pałacu Niepodległości; przebywał tam ze swoimi dziećmi – poinformowała w niedzielę wieczorem rzeczniczka głowy państwa Natalja Ejsmant.

“Tak jak obiecał, prezydent nie zamierzał nigdzie uciekać z Pałacu Niepodległości, gdzie przebywa ze swoimi dziećmi” – oświadczyła Ejsmant. Jej wypowiedź opublikował prowadzony przez służbę prasową kanał Puł Pierwogo w komunikatorze Telegram.

Wcześniej opublikowano tam nagranie, na którym prezydent ubrany w kamizelkę kuloodporną i trzymając w dłoni automat (bez magazynku) wysiada zе śmigłowca. Na innym filmie wychodzi przed Pałac Niepodległości, gdzie w poprzek ulicy ustawili się funkcjonariusze OMON i pojazdy wojskowe Rubież ze specjalnymi rozkładanymi osłonami, służące do rozpędzania demonstracji. “Poradzimy sobie z nimi! Jesteście zuchami!” – mówił prezydent do funkcjonariuszy.

Poniżej kontynuacja tekstu

Według Ejsmant “uczestnikom mitingu, którzy zamierzali dokonać swego rodzaju szturmu na pałac, nie starczyło odwagi”. “Szybko się odwrócili i pobiegli w przeciwnym kierunku” – oświadczyła.

W istocie uczestnicy demonstracji podeszli i około godziny stali naprzeciwko funkcjonariuszy. Potem się rozeszli.

Ejsmant potwierdziła, że Łukaszence towarzyszył jego 15-letni syn Mikałaj. Na zdjęciach widać go w kamuflażu i trzymającego w ręku karabin maszynowy.

Według szacunków niezależnych mediów w mitingu i marszu w niedzielę mogło uczestniczyć nawet 200 tys. ludzi.

Z Mińska Justyna Prus