W poniedziałek ontaryjski parlament wznawia obrady. Lider konserwatystów w parlamencie, Paul Calandra, mówi, że nie będzie to zwykła sesja. Legislatura ma przestrzegać zaleceń z zakresu zdrowia publicznego. Publiczność nie będzie wpuszczana do budynku.

W pierwszych tygodniach głównym tematem podejmowanym przez rząd będzie wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę, edukację i system opieki zdrowotnej. Budżet prowincji na rok 2020-2021, opóźniony przez COVID-19, ma być opublikowany 15 listopada. Rząd ma także przedstawić formalny raport na temat stanu nadzwyczajnego ogłoszonego na początku roku. „Rezerwujemy sobie też czas na wprowadzanie dodatkowych ustaw w związku z drugą falą COVID-19”, dodaje Calandra.

W marcu rząd prowincji przewidywał, że deficyt budżetowy na koniec roku budżetowego 2020-2021 osiągnie 20,5 miliarda dol. W sierpniu minister finansów Rod Phillips mówił już o 38,5 mld.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Calandra zapewnił, że służba zdrowia otrzyma potrzebne finansowanie. Na wsparcie jesienią mogą też liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa.

NDP zapowiada z kolei, że będzie naciskać na rząd w takich tematach jak zmniejszenie liczby uczniów w klasach, przebudowa systemu opieki długoterminowej oraz tworzenie nowych miejsc pracy.