Międzynarodowe lotnisko Calgary i przejście graniczne Coutts będą pierwszymi w Kanadzie, które zastąpią obowiązkowe 14-dniowe kwarantanny dla podróżujących z zagranicy szybkimi testami, ogłosił w czwartek rząd Alberty.

Projekt pilotażowy będzie prowadzony we współpracy z rządem federalnym i branżą turystyczną.

Program rozpocznie się na początku listopada na przejściu granicznym w Coutts przed rozszerzeniem na cały kraj.

„To ważny krok w Planie Odnowy Alberty. Ten nowy program pilotażowy pozwoli osobom, które muszą podróżować do pracy, bezpieczną drogę do krótszego okresu kwarantanny” – powiedział premier Jason Kenney.

Projekt pilotażowy szybkiego testowania jest dobrowolny, a podróżni nadal mogą zrezygnować z programu i poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Kenney poinformował, że podróżni z zagranicy otrzymają test COVID-19 przy wjeździe do Kanady przed przejściem do kwarantanny. Gdy wynik testu będzie negatywny, podróżni będą mogli opuścić kwarantannę i będą musieli przejść kolejny test sześć lub siedem dni po ich pierwszym przybyciu.

Pomimo zezwolenia na opuszczenie kwarantanny po negatywnym wyniku testu, podróżni nadal będą musieli pozostać w Albercie przez 14 dni po przyjeździe, muszą nosić maski w miejscach publicznych i będą podlegać codziennym kontrolom objawów.