COVID-19 wydobył na światło dzienne problemy w systemie opieki długoterminowej. Dlatego pojawiają się inicjatywy mające na celu umożliwienie opieki nad seniorami w ich domach.

Lucy Fernandez przez 20 lat pomagała jako wolontariuszka w domu opieki długoterminowej. Mówiła jednak, że nie chce trafić do takiego ośrodka. Teraz ma 85 lat i choruje na Alzheimera. Jej córka, Laura Fernandez, robi, co może, by spełnić pragnienie matki. Lucy jest jedną z 850 osób w Ontario zakwalifikowanych do programu High Intensity Supports at Home, który prowincja ogłosiła w grudniu. W ramach programu codziennie na kilka godzin do domu Lucy przychodzą opiekunowie.

Członkowie National Institute on Ageing i Ontario Community Support Association uważają, że taka opieka powinna być łatwiej dostępna. Zwracają uwagę na dodatkową zaletę opieki w domach – oszczędności. Koszty budowy i utrzymania ośrodków opieki długoterminowej są bardzo wysokie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dr Samir Sinha, ordynator geriatrii w szpitalu Mount Sinai i dyrektor ds. badań nad polityką prozdrowotną National Institute on Ageing, mówi, że teraz ludzie częściej myślą o swojej przyszłości i zastanawiają się, jak długo będą niezależni, jak długo pozostaną w swoich domach. Jednym z głównych powodów przenoszenia seniorów do domów opieki długoterminowej jest brak wystarczającej pomocy ze strony państwa w zakresie opieki domowej.

Deborah Simon z Ontario Community Support Association zauważa, że w czasie pandemii sektor opieki domowej mógłby odciążyć ciężko doświadczone domy opieki – gdyby oczywiście był lepiej finansowany. Opieka w domu jest o wiele bezpieczniejsza, a jeśli już dojdzie do zakażenia seniora, łatwiej jest zorganizować izolację.

Z analizy przyjęć do ośrodków opieki długoterminowej w kilku prowincjach opublikowanej przez Canadian Institute for Health Information (CIHI) w sierpniu 2020 wynika, że mniej więcej jedna na dziewięć osób przyjmowanych do domów opieki mogłaby jeszcze mieszkać w swoim domu. Potrzebowałaby jednak stałego wsparcia ze strony opiekunów dochodzących. W Ontario jest to jedna na 12 nowo przyjmowanych osób.

Rząd Quebecu po doświadczeniach z COVID-19 ogłosił, że przeznaczy dodatkowo 100 milionów dolarów na opiekę domową. Na ten cel w tegorocznym budżecie było już wygospodarowane 1,7 miliarda dol.

Jeśli chodzi o Ontario, to ministerstwo zdrowia podaje, że w roku fiskalnych 2019-20 na opiekę domową wydano 2,88 miliarda dol. Nie podano jednak kwoty na trwający rok 2020-21. Wiadomo tylko, że na program High Intensity Supports at Home przeznaczono “dodatkowo” 111 milionów. W osobnym oświadczeniu ministerstwo ds. opieki długoterminowej podało, że wydało do 20 milionów na programy paramedyczne, by zapewnić odpowiednie usługi dla seniorów, którzy w domu oczekują na wolne miejsce w domu opieki.