Skutki uboczne szczepionek zatwierdzonych przez Health Canada na zasadzie  doraźnej (Interim Order) muszą być „poważne i trwałe”, aby móc ubiegać się o wsparcie. Rząd federalny rozpoczął w tym tygodniu przyjmowanie wniosków w ramach programu wsparcia dla osób, które doznały obrażeń poszczepiennych, ale   ludzie, u których po szczepieniach zdiagnozowano rzadkie, ale poważne schorzenia, nie są pewni, czy odszkodowanie będzie wystarczające.

Nowy program obejmuje nie tylko szczepienia COVID-19, ale także wszystkie inne. Aby się zakwalifikować, osoba musi otrzymać szczepionkę dopuszczoną przez Health Canada w Kanadzie i mieć zdiagnozowany „poważny i trwały uraz”. Ale co, w przypadku gdy ktoś był poważnie chory i nie mógł przez jakiś czas pracować, ale w końcu wrócił do zdrowia kilka miesięcy później? Czy to kwalifikowałoby się do pomocy?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

U 15 osób zdiagnozowano poszczepienny zespół Guillain-Barré (GBS), rzadką chorobę neurologiczną, w której układ odpornościowy  jest pobudzany do atakowania nerwów. Nieleczona powoduje paraliż, ludzie odczuwają mrowienie a następnie drętwienie kończyn. Health Canada ma informacje, że siedem z tych przypadków było powiązanych z dawką szczepionki Pfizer-BioNTech, a osiem z dawkami szczepionki AstraZeneca.

Nowy program definiuje „poważny i trwały uraz” jako „poważny, zagrażający życiu lub zmieniający życie uraz, który może wymagać  hospitalizacji lub przedłużenia istniejącej hospitalizacji, oraz prowadzi do trwałej lub znacznej niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, lub gdy wynikiem jest wrodzona wada rozwojowa lub śmierć”.

Nie jest więc pewne, czy odszkodowanie będzie można uzyskać w przypadku zmian odwracalnych. Program jest wzorowany na systemie rekompensat dostępnym w Quebecu od końca lat 80-tych. Jak podaje portal aplikacyjny, wnioski będą oceniane indywidualnie przez ekspertów medycznych i mogą obejmować zastąpienie utraconego dochodu, świadczenia z tytułu śmierci i obrażeń, koszty pogrzebu lub zwrot niepokrytych w inny sposób kosztów leczenia.

Niejednoznaczny język kryteriów pozwala na pewną elastyczność w ich interpretacji, zwłaszcza że nauka o udokumentowanych skutkach ubocznych szczepionek przeciwko COVID wciąż ewoluuje.

W Izraelu  u sześciu osób zaobserwowano po szczepieniu półpaśca. Choroba charakteryzuje się małą, czerwoną wysypką, która rozwija się na skórze i swędzi. Jeśli rozwiną się komplikacje, może to spowodować uszkodzenie nerwów i ból, nie jest wykluczone, że szczepienie może wyzwalać chorobę.