Nocne pożary wywołane prawdopodobnie przez podpalaczy doszczętnie strawiły dwa katolickie kościoły na terenach indiańskich

Kościół Najświętszego Serca i kościół św. Grzegorza spłonęły mniej więcej w tym samym czasie we wczesnych godzinach rannych w poniedziałek 21 czerwca

Dwa kościoły katolickie w South Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej zostały zniszczone przez oddzielne   pożary we wczesnych godzinach rannych 21 czerwca.

Około godziny 1 w nocy patrol  RCMP z Penticton dostrzegł ogień wydobywający się ogień z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w rezerwacie Penticton Indian Band. Kościół doszczętnie spłonął.

Kilka godzin później, około 3:10 rano,  RCMP z Penticton  została  powiadomiona o pożarze kościoła św. Grzegorza na ziemiach Osoyoos Indian Band.

Miejscowi Indianie są oburzeni i wstrząśnięci. RCMP dostarczono nagrania z systemów bezpieczeństwa.

Oba kościoły doszczętnie spłonęły, a policja traktuje oba pożary “jako podejrzane”.

„ Pierwsze oznaki wskazują, że użyto płynu zapalającego” – powiedział Bob Graham, szef ochotniczej straży pożarnej w Oliver.

W południe z obu kościołów pozostały tylko sterty poczerniałego, tlącego się gruzu.

Katolicki ksiądz Obi Ibekwe powiedział, że parafia wstrzyma się z komentarzami do czasu ustalenia przyczyn.

Penticton i Oliver są od siebie oddalone o około 40 kilometrów. Oba kościoły zostały zbudowane z drewna i miały ponad 100 lat.

Policja prosi każdego, kto mógł być świadkiem kogokolwiek lub jakiegokolwiek pojazdu na terenie obu kościołów między późnymi godzinami 20 czerwca a wczesnymi 21 czerwca, aby skontaktował się z oddziałem RCMP Penticton pod numerem 250-492-4300