Narodowe archiwum Kanady skutecznie anulowało pierwszego premiera kraju, Sir Johna Alexandra Macdonalda, usuwając informacje o nim, ze strony internetowej, ponieważ były „obraźliwe” i nie przedstawiały Kanady jako „różnorodnej i wielokulturowej”.

„Sir John Alexander Macdonald, urodzony w Szkocji, był pierwszym premierem Kanady. Jest znany ze swojej roli w powołaniu do życia Kanady jako kraju 1 lipca 1867 roku. Niektóre z jego innych godnych uwagi osiągnięć obejmują budowę Kanadyjskiej Kolei Pacyfiku i utworzenie silnej Partii Konserwatywnej” – stwierdza Dan Frieth.

Jednak to rola Macdonalda w uchwaleniu ustawy o Indianach, która nakazywała dzieciom z rdzennych plemion asymilować się w chrześcijańskich szkołach z internatem, wywołała gniew skrajnie lewicowych aktywistów.

Ustanowienie przez rząd Chińskiej Ustawy Imigracyjnej w 1885 roku, która ograniczyła wjazd chińskich imigrantów do Kanady poprzez nałożenie na nich podatku pogłównego w wysokości 50 dolarów, najwyraźniej jest również  podstawą do anulowania Macdonalda.

Po otrzymaniu skarg (może to być tylko jedna), portal kanadyjskiego archiwum narodowego przeprosił i obiecał usunąć wszystkie “obraźliwe materiały” związane z  Macdonaldem.

„Nasza obecna strona internetowa zawiera informacje, które zostały napisane wiele lat temu”, głosi oświadczenie zamieszczone na stronie. „Niestety nie zawsze odzwierciedlają one  nasz zróżnicowany i wielokulturowy kraj, często przedstawiając historię Kanady jednostronnie”.

„Library Archives Canada przyznaje, że część informacji na jej portalu w Internecie jest obraźliwa i nadal naprawia te problemy.Treści, które są zbędne lub nieaktualne, zostaną usunięte lub przepisane.”

Innymi słowy, historia Kanady zostanie „przepisana”