Wariant omikron z dużym prawdopodobieństwem został zidentyfikowany w próbkach pobranych z oczyszczalni ścieków w Mississaudze w dniach od 1 do 3 grudnia, podało Peel Public Health. W raporcie epidemiologicznym z 10 grudnia czytamy, że próbki ścieków pobrano w GE Booth Wastewater Treatment Plant. Sprawdzano występowanie różnych mutacji i stwierdzono obecność mutacji występujących w wariancie omikron i wariantach innych niż delta. Prowadzone są jeszcze bardziej dokładne testy.

Od wiosny 2020 roku PPH i naukowcy z University of Waterloo monitorują stężenie COVID-19 w nieoczyszczonych ściekach trafiających do oczyszczalni GE i Clarkson. Jak dotąd wyniki badań zbiegały się z trendami zakażeń wariantami alfa i delta w regionie Peel.

Na dzień 9 grudnia regionalna agencja zdrowia potwierdziła siedem przypadków zakażenia wariantem omikron. Do 10 grudnia nowy wariant był obecny na obszarach nadzorowanych przez agencje zdrowia publicznego w Ottawie, Thunder Bay, regionie York, Toronto, Middlesex-London, Kingston, Hamilton, Halton i Durham.