Główna urzędnik medyczna Vancouver Coastal Health, dr Patricia Daly, uważa, że nakazy szczepień i lockdowny okazały się nieefektywne i wynikło z nich więcej szkody niż pożytku. Daly napisała w tej sprawie w lutym list do rektora University of British Columbia. Powołała się w nim na wyniki studium Social Science Research Network zatytułowanego „The Unintended Consequences of COVID-19 Vaccine Policy: Why Mandates, Passports, and Segregated Lockdowns May Cause more Harm than Good”.

Studium, które jeszcze nie przeszło procesu recenzji, zostało przeprowadzone przez międzynarodową grupę ekspertów z zakresu zdrowia publicznego i chorób zakaźnych, którzy stwierdzili, że środki wprowadzone przez rządy w celu zwalczania COVID-19 stanowiły naruszenie praw człowieka i ujemnie wpłynęły na zdrowie. Autorzy doszli do wniosku, że taka polityka „może mieć długofalowy wpływ na chęć przyjmowania szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19, lecz także przeciwko innym chorobom (szczepień rutynowych). Ograniczanie dostępu do pracy, edukacji, transportu publicznego i życia społecznego ze względu na status szczepienny jest naruszeniem praw człowieka, promuje stygmatyzowanie i polaryzację społeczną, a także negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie”, napisała w swoim liście Daly.

Daly zachęcała też władze uczelni do rezygnacji z wymagania szczepień od studentów i wykonywania szybkich testów, cytując „dowody na to, że wirus ma już naturę endemiczną”. Podkreślała, że może to wpływać na dalszy rozwój naukowy i karierę studentów oraz ich zdrowie psychiczne.

Uniwersytet ostatecznie zrezygnował z wymogu szczepień.