Pekin powiedział, że to “naturalne”, że USA “mają kwaśną minę” po tym, jak trzy główne chińskie linie lotnicze podpisały umowę na zakup samolotów o wartości 37 miliardów dolarów od rywala Boeinga, Airbusa.

Artykuł wstępny w chińskiej gazecie państwowej Global Times, opublikowany w niedzielę, sugerował również, że amerykańska opinia publiczna została “zalana zazdrością” po tym, jak europejski Airbus otrzymał zamówienie.

Airbus poinformował w piątek, że chińskie linie lotnicze zamówiły łącznie 292 odrzutowce pasażerskie A320. To jedna z największych jednodniowych transakcji w historii lotnictwa.

W artykule redakcyjnym Global Times napisano o Boeingu i Airbusie: “Sądząc po wynikach tych dwóch firm na rynku globalnym, od 2019 roku Airbus znacznie wyprzedza Boeinga pod względem konkurowania o zamówienia na samoloty pasażerskie i udział w rynku”.

Z jednej strony wynika to częściowo z obaw związanych z bezpieczeństwem, ponieważ loty obsługiwane przez samoloty Boeing 737 MAX nadal w dużej mierze nie zostały wznowione w różnych krajach. Z drugiej strony zakłócenia w amerykańskim łańcuchu dostaw poważnie wpłynęły na zdolność dostaw Boeinga.

Rzecznik Boeinga, który jest największym amerykańskim eksporterem, powiedział Bloombergowi: “To rozczarowujące, że różnice geopolityczne nadal ograniczają eksport amerykańskich samolotów”.

Zapraszamy do wspierania naszej działalności poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube