W okolicy Toronto od października jeżdżą autonomiczne ciężarówki. To pojazdy przewożące towary dla Loblaw Companies Ltd. z magazynu w North York do dwóch węzłów w Mississaudze, dwóch w Brampton i jednego w Etobicoke. Ponadto Loblaw korzysta z autonomicznych ciężarówek z kierowcą na pokładzie na innych trasach GTA. Współpraca z firmą Gatik trwa od 2020 roku.

Przedstawiciele Loblawa mówią, że autonomiczne ciężarówki dobrze wpisują się w istniejącą sieć połączeń i dostaw. Ich wykorzystanie pozwala na skrócenie czasu dostaw i poprawę ilości przewożonego towaru. Ten rodzaj transportu jest wykorzystywany w „transporcie środkowej mili”, czyli w operacjach przewozu towarów między magazynem a sprzedawcą detalicznym lub dystrybutorem.

Współzałożyciel Gatika, Gautam Narang, mówi, że chodzi o opanowanie konkretnego typu operacji autonomicznej i kursowanie tam i z powrotem na znanych trasach. Dzięki temu „Gatik jest jedyną autonomiczną firmą przewozową na świecie, która codziennie realizuje komercyjne dostawy pojazdami bez kierowcy”. Firma została założona w 2017 roku w Mountain View w Kalifornii, a jej klientami były takie przedsiębiorstwa jak Walmart, Georgia-Pacific czy Pitney Bowes. W sierpniu 2021 roku w Arkansas zaczęły jeździć dla Walmartu ciężarówki w pełni autonomiczne.

Firma założyła swój oddział w Kanadzie poszukując utalentowanych pracowników z dziedziny robotyki i inżynierii. Otwarto biuro w Toronto. Narang dodaje, że zachęcająca była tez polityka imigracyjna Kanady i łatwość ściągania do kraju osób wysoko wykwalifikowanych. Obecnie w Kanadzie pracuje około 40 proc. personelu Gatika, czyli około 100 osób. Do 2025 roku liczba pracowników ma wzrosnąć do 225. W Ontario firma posiada pięć ciężarówek operacyjnych i pięć testowych. Do końca 2023 roku flota ma liczyć prawie 100 pojazdów w Kanadzie i 300 w Ameryce Północnej.

Obecnie Gatik realizuje dostawy dla Loblawa przez siedem dni w tygodniu, po 12 godzin na dobę. Każdy samochód jest wyposażony w kilkanaście kamer, sześć radarów i sześć lidarów, dzięki czemu „widzi” we wszystkich kierunkach w różnych warunkach pogodowych. W środku taka ciężarówka wygląda jak normalny pojazd i może być prowadzona klasycznie, przez kierowcę. Pojazdy są przystosowane do tego, by jeździły same, jednak ich działanie jest monitorowane zdalnie.

Zanim Gatik wprowadza autonomiczne ciężarówki na jakiś teren, podejmuje dialog z zainteresowanymi stronami w danej okolicy. Prowadzi rozmowy z ministerstwami transportu, policją, strażą pożarną, służbami ratunkowymi. W przypadku Ontario rozmowy z ministerstwem transportu zaczęły się w 2019 roku.

Szacuje się, że w Kanadzie brakuje ponad 28 000 kierowców ciężarówek. Ma to związek ze starzeniem się siły roboczej i trudnościami w przyciąganiu młodych ludzi do zawodu kierowcy. Żeby zostać zawodowym kierowcą trzeba przejść obowiązkowe szkolenia, mieć licencje i ubezpieczenie. Pojazdy autonomiczne mogą się jednak nie sprawdzić do dostaw „ostatniej mili”.