Stopa bezrobocia w Kanadzie wzrosła po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, a gospodarka straciła w maju tysiące miejsc pracy – ujawniła krajowa agencja statystyczna.

Kanadyjski Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w zeszłym miesiącu wyniosła 5,2%, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z kwietniem i był to pierwszy miesięczny skok od sierpnia 2022 r. Tymczasem gospodarka nieoczekiwanie zlikwidowała w maju 17 300 miejsc pracy, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do oczekiwań analityków ankietowanych przez Reuters, którzy spodziewali się zysku netto w wysokości 23 200 miejsc pracy.

Dane te, które pojawiły się dwa dni po tym, jak Bank Kanady podniósł swoją referencyjną stopę procentową po raz drugi w tym roku w celu schłodzenia wzrostu gospodarczego i stłumienia inflacji, mogą być pierwszymi oznakami osłabienia gospodarki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Stopa bezrobocia utrzymywała się na stałym poziomie 5,0% przez pięć miesięcy przed majem, nieznacznie przekraczając rekordowo niski poziom 4,9%, jaki osiągnęła latem 2022 r.

Podczas gdy gospodarka dodała ponad 300 000 miejsc pracy między wrześniem a styczniem, StatCan zauważył, że wzrost liczby miejsc pracy zaczął zwalniać w ostatnich miesiącach, a miesięczny przyrost miejsc pracy między lutym a kwietniem wyniósł średnio 33 000.

W najnowszym raporcie stwierdzono, że zatrudnienie wzrosło w produkcji, usługach użyteczności publicznej i innych usługach, podczas gdy straty odnotowano w biznesie, budownictwie i innych usługach pomocniczych.

Płace nadal rosły, w maju o 5,1% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.