Według badań przeprowadzonych przez Privy Council liberalna polityka antynarkotykowa kanadyjskiego rządu federalnego nie podoba się większości mieszkańcom Kolumbii Brytyjskiej, prowincji, w której testowane jest nowe podejście polegające na zezwalaniu na posiadanie małych ilości twardych narkotyków.

Według Blacklock’s Reporter niedawny eksperyment  który  zezwalać obywatelom na posiadanie twardych narkotyków na własny użytek, nie podoba się większości ankietowanych na temat tej polityki

„Uczestnicy w większości negatywnie zareagowali na tę decyzję” – zauważono w raporcie Privy Council, dodając, że większość respondentów „uważa, że ​​zamiast tego rząd federalny powinien skupić się na zniechęcaniu do używania opioidów, w tym na wprowadzeniu wyższych kar dla osób używających i rozprowadzających te substancje”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Po wdrożeniu polityki zezwalającej na legalne posiadanie narkotyków w Kolumbii Brytyjskiej najnowsze statystyki pokazują, że więcej osób w wieku od 10 do 59 lat zmarło z powodu przedawkowania niż z powodu chorób, morderstw, samobójstw i klęsk żywiołowych razem wziętych.

Polityka federalna wprowadzona przez rząd federalny w maju 2022 r. w efekcie zdekryminalizowała twarde narkotyki na podstawie prób w prowincji Kolumbia Brytyjska. Choć polityka została zatwierdzona w 2022 r., weszła w życie dopiero w lutym tego roku.

Zgodnie z tą polityką rząd federalny zaczął zezwalać mieszkańcom prowincji na posiadanie do 2,5 grama twardych narkotyków  bez sankcji karnych , ale sprzedaż narkotyków pozostała przestępstwem.

W raporcie Privy Council zauważono, że „Uważa się, iż inicjatywa ta ostatecznie doprowadzi do zwiększonego używania tych substancji, zwłaszcza wśród młodszych dorosłych”. „Kilka osób wyraziło również obawy dotyczące limitu 2,5 grama, uważając, że jest to zdecydowanie za wysoka ilość i że w przypadku substancji takich jak fentanyl nie ma bezpiecznej dawki, którą można spożyć”.