Liberalny poseł Anthony Rota ustąpił ze stanowiska spikera Izby Gmin po zaproszeniu do parlamentu ukraińskiego weterana, który walczył w SS Galizien.

„Wykonywałem ważne obowiązki związane z tym stanowiskiem najlepiej, jak potrafię. Praca tej Izby jest ważniejsza od każdego z nas. Dlatego muszę ustąpić ze stanowiska ” – powiedziała Rota podczas konferencji prasowej przed wtorkową sesją pytań.

„Powtarzam mój głęboki żal z powodu błędu w uznaniu tej osoby w Izbie”.

 Rota powiedział, że „publiczne uznanie”, jakiego udzielił byłemu żołnierzowi nazistowskiemu, „spowodowało ból wielu osób i społeczności”, w tym Żydów, Polaków i „innych, które przeżyły nazistowskie okrucieństwa”.

Decyzja Roty o ustąpieniu oznacza, że ​​parlamentarzyści będą musieli wkrótce wybrać innego przewodniczącego, aby Izba Gmin mogła  funkcjonować.

Nadal odczuwalne są wstrząsy wywołane piątkowym fetowaniem 98-letniego ukraińskiego weterana Jarosława Hunki w parlamencie.

Minister edukacji Polski chce, aby Hunkę ekstradowano, by postawić mu zarzuty za  rolę jaką odegrał w 1. dywizji Halyczyna jednostce, która podczas II wojny światowej dopuściła się okrucieństw na Polakach. Przemysław Czarnek powiedział, że „podjął kroki”, aby sprowadzić Hunkę do Polski.

Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala (FSWC), grupa obrony praw Żydów, stwierdziło, że działanie Roty „skompromitowało wszystkich 338 parlamentarzystów” i „przyniosło Rosji propagandowe zwycięstwo”.

FSWC wzywa także Komisję ds. Procedur Izby Gmin i Spraw Izb (PROC) do zorganizowania przesłuchań publicznych, zbadania, co się wydarzyło i zbadania „niedociągnięć w procesie weryfikacji”.

B’nai Brith, inna grupa żydowska, stwierdziła, że ​​rząd musi upublicznić w całości raport Komisji Duchesne’a z lat 80., aby kraj mógł poznać prawdziwy zakres działalności ukraińskich nazistów w Kanadzie po drugiej wojnie światowej . W piątek Rota zaprosił Hunkę  na galeriię  podczas wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed parlamentem. Hunka został też przyjęty przez premiera Trudeau i prezydenta Zełeńskiego.
Drugi dzień z rzędu premier Justin Trudeau był nieobecny na wtorkowej sesji pytań, gdy opozycja zasypywała rząd pytaniami dotyczącymi wpadki Roty.

„Gdzie jest premier? Dlaczego się ukrywa?” – powiedział przywódca konserwatystów Pierre Poilievre.

„Reputacja naszego narodu jest w strzępach. Czy wstanie i przeprosi za bałagan, który pomógł stworzyć?” – dodał, wiążąc zaproszenie  z Kancelarią Premiera.

Rota początkowo sprzeciwiała się wezwaniom do rezygnacji. Stracił jednak poparcie niektórych kluczowych ministrów gabinetu liberałów, co oznacza, że ​​jego stanowisko stawało się coraz bardziej niepewne.

Nie było to tylko zaproszenie — Rota uznała także Hunkę za „kanadyjskiego bohatera” w Izbie Gmin i wywołała owację na stojąco.