Mieszkaniec Ottawy Arthur Stewart powiedział, że był „zaskoczony” i „zaniepokojony”, gdy dowiedział się, że paczka, którą zwrócił do centrum Amazonu w Mississauga w Ontario, była niedawno sprzedawana w   sklepie z okazjami w Toronto – z pierwotną etykietą wysyłkową, na której widoczne były jego pełne imię i nazwisko, adres domowy i numer telefonu

„Nie mam problemu z faktem, że Amazon lub jakikolwiek inny sprzedawca detaliczny odsprzedaje rzeczy, które zostały zwrócone lub rzeczy, które nie zostały sprzedane” – powiedział Stewart w wywiadzie. „Moim problemem jest to, że nie podejmują odpowiednich kroków w celu ochrony danych osobowych ludzi”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Stewart jest jednym z kilku klientów Amazona, zidentyfikowanych przez CBC, których zwrócone produkty były sprzedawane w sklepach w Toronto, a ich dane osobowe były nadal wyraźnie widoczne na opakowaniu, co narażało ich na kradzież tożsamości, twierdzi ekspert ds. prywatności.

Dochodzenie przeprowadzone przez CBC Toronto wykazało, że dane osobowe trzydziestu osób były dostępne na rzeczach wystawionych na sprzedaż w dwóch lokalizacjach  sklepu detalicznego Top Binz.

Firma Top Binz, za pośrednictwem dystrybutora kupuje ciężarówki zwróconych i  niesprzedanych towarów od Amazona i innych sprzedawców internetowych, a następnie odsprzedaje je klientom po niskich cenach.

Dochodzenie przeprowadzone przez CBC Toronto wykazało, że w dwóch lokalizacjach dyskontu w Toronto wystawiono na sprzedaż dziesiątki zwróconych produktów z etykietami wysyłkowymi zawierającymi dane osobowe.
Top Binz twierdzi, że w przyszłości będzie sprawdzać czy wszystkie dane osobowe zostały usunięte ze sprzedawanych przez nią produktów.

Jednak były regionalny komisarz ds. prywatności twierdzi, że sytuacja budzi obawy dotyczące sposobu, w jaki sprzedawcy internetowi, tacy jak Amazon – a także inne firmy zaangażowane w likwidację zwróconych produktów – traktują dane osobowe.

Biuro obecnego federalnego komisarza ds. prywatności twierdzi, że przyjrzy się tej sprawie, natomiast Amazon rozpocznie własne wewnętrzne dochodzenie.

za cbc news