Medyczny organ regulacyjny  w kanadyjskiej prowincji Alberta wycofał zarzuty o wykroczenie zawodowe przeciwko jednemu z lekarzy, który udzielał swoim pacjentom zwolnień ze szczepień przeciwko wirusowi Covid-19

Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych (JCCF), które reprezentowało lekarza, oświadczyło w komunikacie prasowym , że jest zadowolone, że Kolegium Lekarzy i Chirurgów Alberty (CPSA) zdecydowało się wycofać zarzuty przeciwko doktorowi Michalowi Princowi, który przyznał swoim pacjentom liczne zwolnienia ze szczepień przeciwko wirusowi Covid-19.

„Nasz klient kierował się etycznie świętą i długoletnią zasadą “po pierwsze nie szkodzić”. Cieszymy się, że CPSA wycofała zarzuty, chociaż wolelibyśmy, aby zarzuty zostały wycofane w celu ochrony niezależności zawodowej, a nie na podstawie orzeczenia ” – powiedział Andre Memauri, który współreprezentował prawnym Princa w imieniu JCCF.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Relacja zaufania między każdym lekarzem a jego pacjentami musi ponownie znaleźć się na pierwszym planie praktyki lekarskiej”.

Princ miał stawić się przed CPSA na pięciodniową rozprawę w marcu. Jednak rozprawa została odwołana po wycofaniu zarzutów 10 stycznia.

CPSA oskarżyła Princ w kwietniu zeszłego roku o nieprzestrzeganie prowincyjnych wymogów dotyczących zwolnienia ze szczepień przeciwko wirusowi Covid-19 nałożonych na lekarzy w Albercie przez uczelnię, a także służby zdrowia Alberty i dyrektora medycznego Alberty.

Zarzuty wobec Princa zostały wycofane w związku z orzeczeniem sądu w Albercie z lipca 2023 r., w którym sędzia Barbara Romaine z Sądu Królewskiego Alberty orzekła w sprawie Ingram przeciwko Albercie , że politycy naruszyli ustawę zdrowotną prowincji, podejmując decyzje dotyczące nakazów związanych z COVID bez zezwolenia. Orzeczenie sądu skutkowało unieważnieniem nakazów zdrowotnych.

Uczelnia naruszyła „zasadę etyczną” świadomej „zgody”

JCCF zauważyło, że wielu mieszkańcom Alberty „wstrzyknięto szczepionkę przeciw Covidowi, ponieważ odmowa takiego leczenia skutkowałaby utratą pracy”.

„Wielu studentom podano zastrzyk, ponieważ niezaszczepienie szczepionki skutkowałoby zawieszeniem lub wydaleniem z uniwersytetu. Wiele nastolatków i młodych dorosłych, czyli grupy demograficznej niezagrożonej przez Covid, zdecydowało się na zastrzyk tylko dlatego, że chcieli nadal uprawiać sport i uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych. Wielu mieszkańców Alberty i innych Kanadyjczyków zostało zwolnionych za odmowę wstrzyknięcia substancji, co do której nie ma długoterminowych danych dotyczących bezpieczeństwa i nie byli  w stanie pobrać ubezpieczenia pracowniczego” – stwierdził JCCF.
Prezes JCCF, John Carpay, zauważył: „Kolegium Lekarzy i Chirurgów Alberty naruszyło zasadę etyczną świadomej i dobrowolnej zgody na leczenie, grożąc lekarzom utratą licencji, jeśli dokonają oni niezależnej oceny klinicznej na temat bezpieczeństwa i skuteczności leczenia. nowych szczepionek, dla których nie istniały długoterminowe dane dotyczące bezpieczeństwa.”

Princ jest lekarzem medycyny rodzinnej z 49-letnim doświadczeniem. W Kanadzie przebywa od 1989 r., kiedy przeprowadził się tu z Czechosłowacji, która wówczas znajdowała się pod rządami komunistycznymi.

 

za lifesite