Kanadyjscy prawodawcy potępili prezydenta Rosji Władimira Putina i jego rząd w związku z doniesieniami, że były działacz opozycji rosyjskiej Aleksiej Nawalny zmarł podczas odbywania kary w więzieniu za kołem podbiegunowym.

„Śmierć Aleksieja Nawalnego wstrząsa nami wszystkimi” – powiedział premier Justin Trudeau w piątkowym wywiadzie dla CBC News w Winnipeg. „To coś, co przypomina całemu światu, jakim potworem jest Putin.

„Nie ma wątpliwości, że Aleksiej Nawalny nie żyje, ponieważ przeciwstawił się Putinowi, przeciwstawił się Kremlowi. Opowiadał się za wolnością i demokracją oraz prawem narodu rosyjskiego do wyboru swojej przyszłości, i to było coś, czego bał się Putin”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Premier dodał, że śmierć Nawalnego podwaja determinację Kanady i innych krajów zachodnich, aby przeciwstawić się łamaniu przez Putina praw człowieka i prawa międzynarodowego.

W poście w mediach społecznościowych Trudeau stwierdził, że odwaga Nawalnego jest niezrównana i przesłał kondolencje rodzinie i zwolennikom Nawalnego.

„Żeby było jasne: od początku nie powinien był być więziony. Niech to będzie ważne przypomnienie, że musimy w dalszym ciągu wszędzie promować, chronić i bronić demokracji. Konsekwencje niezastosowania się do tego są surowe” – napisał Trudeau w X.

O śmierci działacza opozycji poinformowała w piątek Federalna Służba Penitencjarna obwodu jamalsko-nienieckiego, gdzie Nawalny odbywał karę.

Władze więzienne poinformowały, że Nawalny „poczuł się źle” po piątkowym spacerze i „prawie natychmiast stracił przytomność”.

W oświadczeniu napisano, że wezwano personel medyczny, ale nie udało się go reanimować. Władze podały, że przyczyna śmierci jest ustalana.

Ambasador Kanady przy ONZ Bob Rae oskarżył prezydenta Rosji o śmierć Nawalnego.

Wicepremier Chrystia Freeland napisała w mediach społecznościowych, że Nawalny „spędził życie, opowiadając się za lepszą przyszłością narodu rosyjskiego, w nadziei, że zwycięży demokracja i pokój, a nie tyrania i wojna Putina”.

Lider konserwatystów Pierre Poilievre również oskarżył Putina o śmierć Nawalnego.

Ambasada Rosji w Kanadzie wezwała w piątek Kanadę, aby „zaprzestała ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne”.

„Każda śmierć to tragedia. Ale śmierć obywatela Rosji to wyłącznie sprawa Rosji” – napisała ambasada w X.

Julia Nawalna, żona Nawalnego, niespodziewanie pojawiła się w piątek na spotkaniu światowych przywódców w Monachium.

W przemówieniu zaledwie kilka godzin po zgłoszeniu śmierci jej męża Nawalna obiecała pociągnąć Putina i jego rząd do odpowiedzialności.
„Chcę wezwać całą społeczność światową, wszystkich na tej sali i ludzi na całym świecie, abyśmy zjednoczyli się i pokonali to zło, pokonali przerażający reżim, który panuje obecnie w Rosji”. Nawalna otrzymała owację na stojąco.

Minister obrony Bill Blair wziął także udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.