Kanadyjska organizacja non-profit rozpoczyna kampanię przeciwko fałszywym wiadomościom po niedawnym sondażu stwierdzającym, że Kanadyjczycy są regularnie narażeni na dezinformację, ale nie zawsze mają wiedzę, aby z nią walczyć.

Kampania „Doubt It?” Kanadyjskiej Fundacji Dziennikarskiej ma być  zbiorem internetowych quizów i oświadczeń publicznych  kanadyjskich osobistości medialnych, takich jak emerytowany  prezenter CBC Peter Mansbridge.

Ankiety przeprowadzone przez Ipsos, Earnscliffe Strategy Group i naukowców z MIT sugerują, że prawie wszyscy Kanadyjczycy natknęli się na dezinformację online, ale tylko 40 procent uważa, że ​​potrafi odróżnić fałszywe wiadomości od prawdziwych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W sondażach stwierdzono również, że 90% Kanadyjczyków przyznało się do nabrania się na fałszywe  wiadomości w przeszłości, a tylko jedna trzecia z nich regularnie sprawdza, czy powielane przez nich wiadomości są prawdziwe.

Przewodnicząca CJF, Natalie Turvey, powiedziała, że ​​kampania ma na celu  angażować odbiorców wiadomości i zachęcić ludzi do rozmowy.

Zaleca sprawdzanie dat, wyszukiwanie w Google, czy inne źródła opisują tę historię, i sceptycyzm wobec informacji, które wywołują szczególnie silną reakcję emocjonalną.

Turvey powiedziała, że  kampania ma być i zabawna i wciągająca.

Google News, który wsparł kampanię dotacją w wysokości 1 miliona dolarów, twierdzi, że promowanie umiejętności korzystania z mediów i zwalczanie dezinformacji należą do głównych celów firmy.

„Aby być zaangażowanym obywatelem, musisz mieć dostęp do wysokiej jakości dziennikarstwa… musisz zrozumieć, co to jest dziennikarstwo wysokiej jakości, a co nie” – powiedział Richard Gingras, wiceprezes Google News.