Cameron Jay Ortis (47 l.), były wyższy funkcjonariusz RCMP oficjalnie oskarżony o łamanie tajemnic państwowych, został we wtorek zwolniony za kaucją z wieloma warunkami. Dowody przedstawiane podczas przesłuchania, które poprzedziło wyznaczenie kaucji, oraz uzasadnienie decyzji sędziego są objęte zakazem publikacji.

Sąd nakazał Ortisowi zamieszkanie z rodzicami w Abbotsford, B.C. Oskarżony ma się zgłaszać do RCMP raz w tygodniu i nie może używać żadnych urządzeń, które są podłączone do internetu. Telefony, komputery i tablety w domu muszą być zabezpieczone hasłem. Wysokość kaucji wyniosła 125 000 dolarów od Ortisa i od jego rodziców. Jedno z rodziców zawsze musi być z Ortisem w domu lub towarzyszyć mu podczas wyjść. Mężczyzna nie może przebywać w przestrzeni publicznej, w której jest wolny dostęp do internetu, nie może posiadać broni i musi oddać paszport.

Ortisowi postawiono zarzuty łamania zapisów Security of Information Act i nadużycia zaufania w związku z domniemanym ujawnieniem tajnych informacji nieznanemu odbiorcy. Ortis miał planować dalsze przekazywanie tajnych informacji nieokreślonym podmiotom zagranicznym. Łącznie ciąży na nim siedem zarzutów, które dotyczą okresu od 1 stycznia 2015 do 12 września bieżącego roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na razie nie wyznaczono jeszcze daty rozpoczęcia procesu, ale oskarżony ma wrócić do sądu 5 listopada.