Jak podają media państwowe, osoby przyjeżdżsające z krajów z poważnymi epidemiami koronawirusa przybywający do niektórych części Chin będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Pekin powiedział, że podróżni z “hotspotów wirusowych” – Korei Południowej, Japonii, Iranu i Włoch przybywających do stolicy będą izolowani.

Szanghaj i Guangdong ogłosiły wcześniej podobne ograniczenia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Władze obawiają się, że wirus może zostać zaimportowany z powrotem do kraju.

Chociaż większość zgonów spowodowanych wirusem miała miejsce w Chinach, w poniedziałek odnotowano dziewięć razy więcej zakażeń poza Chinami niż w Chinach.

Szanghaj zapowiedział, że będzie wymagał  izolowania  przybyszów z krajów o „stosunkowo poważnych liczbach zachorowań na koronawirusa”, bez podawania nazw krajów.

Władze proszą także Chińczyków z zagranicy o “ponowne rozważenie planów podróży”.

„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo rodziny, należy wzmocnić środki ostrożności, starannie wybrać swoje plany podróży i zminimalizować mobilność”,

Chiny zgłosiły we wtorek 125 nowych przypadków wirusów – najniższa liczba nowych codziennych infekcji od sześciu tygodni. Zmarło   31 osób – wszystkie w prowincji Hubei, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy.

Tymczasem  prezydent Korei Południowej Moon Jae-in wprowadził  „stan wojny” i nakazał wszystkim ministerstwom przejście na 24-godzinny system alarmowy

W Wielkiej Brytanii, gdzie jest 39 potwierdzonych przypadków, rząd ostrzegł, że podczas szczytu epidemii koronawirusa do jednej piątej siły roboczej może zachorować

Z prawie 8800 przypadków poza Chinami 81% dotyczy czterech krajów – Iranu, Korei Południowej, Włoch i Japonii.

We wtorek Iran stwierdził, że ostatnia liczba ofiar śmiertelnych wirusa wyniosła 77 – choć uważa się, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa . Podobno zarażonych jest ponad 2300 osób, w tym wyższe rangą osobistości polityczne.  ​​23 deputowanych miało dodatni wynik testu na obecność wirusa, a w poniedziałek  poinformowano, że zmarł na koronawirusa jeden z bliskich współpracowników lidera państwa Ayatollaha Ali Khamenei.

Urzędnicy ds. zdrowia w amerykańskim stanie Waszyngton oświadczyli w poniedziałek, że zmarły jeszcze cztery osoby, co daje w sumie sześć. Są to jak dotąd jedyne przypadki śmierci w USA. Miejscowe władze kupiły hotel, aby przekształcić go w szpital izolacyjny.

We wtorek Ukraina potwierdziła swój pierwszy przypadek koronawirusa, a Portugalia, Islandia, Jordania, Tunezja, Armenia, Łotwa, Senegal, Maroko i Andora potwierdziły swoje pierwsze przypadki w poniedziałek.

WHO twierdzi, że wirus szczególnie dotyka osoby powyżej 60. roku życia i ludzi już chorych.

W pierwszej dużej analizie ponad 44 000 przypadków z Chin śmiertelność była 10-krotnie wyższa u osób bardzo starszych w porównaniu do osób w średnim wieku.

WHO twierdzi, że większość pacjentów ma jedynie łagodne objawy, a śmiertelność wydaje się wynosić od 2% do 5%.

Dla porównania, grypa sezonowa ma średnią śmiertelność około 0,1%, ale jest wysoce zaraźliwa – każdego roku umiera na nią nawet 400 000 osób.

Inne szczepy koronawirusa, takie jak zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (Sars) i zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (Mers), mają znacznie wyższą śmiertelność niż Covid-19.

 

Na podstawie BBC