Kraje europejskie i niektóre stany USA  jak Nowy Jork przejęły hale i inne budynki zwykle zarezerwowane na konferencje lub imprezy sportowe, aby pomieścić tysiące pacjentów chorych na COVID-19.

Przywódcy prowincji i terytoriów myślą o tym samym na wypadek, gdyby liczba chorych pandemia przekroczyła możliwości leczenia szpitali.

Armia amerykańska ogłosiła w piątek, że stworzy 10 000 łóżek szpitalnych w Nowym Jorku, globalnym punkcie zapalnym wirusa, przekształcając pokoje hotelowe i akademiki w prowizoryczne ośrodki opieki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nowojorski gubernator Andrew Cuomo stworzy osiem tymczasowych szpitali i   łóżka wstawiane są w miejscach takich jak Centrum Kongresowe Jacoba K. Javitsa na Manhattanie.

Helen Angus, wiceminister zdrowia w Ontario i przewodnicząca cetrum reagowania na COVID-19 w prowincji, powiedziała, że ​​przygotowuje się do sytuacji podobnej do Włoch „na wszelki wypadek. Przygotowujemy się na każdy scenariusz”.

 

„Nie chcemy alarmować ludzi, ale ważne jest, aby przygotować się na najgorsze” – powiedział burmistrz Edmonton Iveson w wywiadzie dla CBC.

W wielu prowincjach decyzja o anulowaniu operacji planowych zwolniła miejsca dla pacjentów z COVID-19, z których wielu potrzebuje tlenu lub wentylatorów.

Jednak specjalistka od chorób układu oddechowego Julie Nardi, twierdzi, że oddział dla chorych na COVID-19 w szpitalu Sunnybrook w Toronto, jest prawie na pełny.

Również Dr David Williams, główny lekarz Ontario, przyznał w sobotę, że niektóre szpitale są wyraźnie „przeciążone”.

Według federalnych danych opublikowanych w sobotę, 7 procent z 4 757 wykrytych przypadków COVID-19 w Kanadzie wymagało hospitalizacji – a 12%. Trzy procent tych  przypadków jest w stanie krytycznym.

Do tej pory kraj był w stanie poradzić sobie z napływem pacjentów COVID-19 wymagających opieki szpitalnej, ale nieprzewidywalny charakter   wirusa wymaga środków zapobiegawczych, stwierdziła z kolei dr Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie.

Ośrodki kultury – a nawet puste witryny sklepowe Best Buy oraz Bed, Bath i Beyond – zostały zidentyfikowane jako możliwe ośrodki tymczasowego leczenia w prowincji.