Prowincji Ontario groziło wyczerpanie zapasów środków ochrony osobistej na początku pandemii, ponieważ zapasy nie były uzupełniane w poprzednich latach, stwierdził były wiceminister ds. zdrowia i opieki długoterminowej, Bob Bell, zeznając przed niezależna komisją. Uzupełnienie prowincyjnych zapasów powinno nastąpić w 2017 lub 2018 roku.

Bell był wiceministrem przez cztery lata, do połowy 2018 roku. Teraz jest członkiem panelu doradczego sieci domów opieki Revera. Powiedział, że sprawa wyczerpywania zapasów była niedopatrzeniem, a nie wynikała z czyjejś świadomej decyzji.

Mówiąc o zniszczeniu przeterminowanych masek N95 uznał, ze decyzja nie była zbyt mądra. Potencjalne problemy mogły wynikać tylko z użyteczności gumki przytrzymującej maskę, pozostałe części były w funkcjonalne. W efekcie na początku pandemii środków ochrony osobistej było za mało, a to, co było dostępne, było przeznaczone dla szpitali, a nie dla domów opieki długoterminowej.

Dr Samir K. Sinha, dyrektor geriatrii w Sinai Health System i University Health Network, powiedział komisji, że inne prowincje lepiej sobie prowadziły z zagospodarowaniem zapasów środków ochrony osobistej niż Ontario. Przykładowo rząd Kolumbii Brytyjskiej przejął kontrolę nad całymi zapasami i rozdysponował go “kierując się podejściem naukowym”, dzięki czemu środki ochronne szybciej dotarły do systemu opieki długoterminowej. Tam dość szybko ośrodkom opieki długoterminowej przyznano wysoki priotytet.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia powiedział, że od początku pandemii na środki ochrony osobistej wydano 1,1 miliarda dol.

W Ontario z powodu COVID-19 zmarło ponad 2900 mieszkańców domów opieki i 10 pracowników tych placówek. W zeszły czwartek w 218 spośród 626 ośrodków stwierdzono ogniska koronawirusa.