Premier Justin Trudeau przedstawił we wtorek pięć priorytetów powyborczych dla swojego rządu – wszystkie z nich koncentrowały się na dalszej walce z pandemią, ponieważ liczba przypadków COVID-19 gwałtownie rośnie w niektórych częściach kraju.

Rozmawiając z dziennikarzami sprzed kliniki szczepień na przedmieściach Ottawy, Trudeau powiedział, że energia rządu zostanie najpierw skierowana na ustanowienie obowiązku szczepień co zmusi federalnych urzędników państwowych i podróżnych do zaszczepienia przed pójściem do pracy lub wejściem na pokład pociągu, samolotu lub statku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane, ponieważ rząd nadal negocjuje ze związkami zawodowymi sektora publicznego, które reprezentują dziesiątki tysięcy pracowników federalnych.

Ostrzegł również wszystkich, którzy planują podróż w nadchodzących tygodniach: zaszczep się lub zaryzykuj odmowę wejścia na pokład.
„Mówiliśmy o tym otwarcie od tygodni” – powiedział Trudeau. „Upewnij się, że Ty i wszyscy członkowie Twojej rodziny w wieku powyżej 12 lat zostaliście zaszczepieni i otrzymacie drugą dawkę, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, ponieważ nie będziesz mógł podróżować samolotem lub pociągiem w Kanadzie, jeśli  nie jesteś w pełni zaszczepiony”

Ponieważ Stany Zjednoczone i inne kraje domagają się, aby wszyscy przyjeżdżający podróżni byli zaszczepieni przeciwko wirusowi, Trudeau powiedział, że jego rząd wprowadza ostatnie poprawki w paszporcie szczepionkowym na podróże międzynarodowe – program ten ma na celu ułatwienie Kanadyjczykom przekraczania granic.
Trudeau powiedział również we wtorek, że Chrystia Freeland będzie nadal pełnić funkcję zarówno wicepremiera, jak i ministra finansów w jego powyborczym gabinecie. Zapowiedział też, że jego nowy gabinet zostanie zaprzysiężony w październiku, a parlament powróci “przed końcem jesieni”.

Trudeau nakreślił dwa inne priorytety, które mogą wymagać zatwierdzenia przez parlament: nowy fundusz o wartości 1 miliarda dolarów na opłacenie prowincyjnych programów paszportów szczepionkowych oraz ustawodawstwo mające na celu kryminalizację niektórych demonstracji organizowanych przez grupy antyszczepionkowe.

Trudeau powiedział, że jeśli dana prowincja wymaga, aby wszyscy w lokalnej restauracji, siłowni lub innej nieistotnej lokalizacji biznesowej byli w pełni zaszczepieni i okazali dowód szczepienia, Ottawa zapłaciłaby za rozwój i wdrożenie tego programu.

„Zamierzamy zapłacić rachunek, ponieważ wiemy, że zachęcanie ludzi do szczepień i ochrona tych, którzy już zostali zaszczepieni, jest kluczową drogą przez tę pandemię i wyjście z niej” – powiedział Trudeau.