Według amerykańskich urzędników administracja Bidena prawdopodobnie wyśle ​​Ukrainie systemy rakiet taktycznych dalekiego zasięgu (ATACMS), aby pomóc w walce z odparciem rosyjskiej inwazji na jej terytorium.

Rakiety „są na stole” i prawdopodobnie zostaną uwzględnione w nadchodzącym pakiecie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Według informoatora miną miesiące, zanim Ukraina otrzyma rakiety.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dzięki zasięgowi do 300 km, w zależności od wersji,  ATACMS mogłyby umożliwić Ukrainie dotarcie do celów znajdujących się na niemal czterokrotnie większej odległości niż w przypadku obecnie dostarczanych rakiet . Administracja do tej pory odrzucała prośby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o tę broń, nawet po wysłaniu przez Wielką Brytanię i Francję porównywalnych rakiet Storm Shadow, zarówno ze względu na obawy związane z eskalacją konfliktu z Rosją, jak i utrzymaniem własnych zapasów Ameryki. W lipcu 2022 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone są „gotowe podjąć ryzyko”, ale zasugerował, że wysłanie ATACMS może doprowadzić do bezpośredniego konfliktu z Rosją. „Choć kluczowym celem Stanów Zjednoczonych jest zrobić, co konieczne, aby wesprzeć i bronić Ukrainę, kolejnym kluczowym celem jest dopilnowanie, abyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której zmierzamy w stronę trzeciej wojny światowej” – powiedział na Forum Bezpieczeństwa w Aspen.

Rok później, na tym samym wydarzeniu, Sullivan był mniej zdecydowany.

„To, czy ostatecznie udostępnimy ATACMS, czy nie, będzie decyzją prezydenta. Rozmawiał na ten temat z prezydentem Zełenskim. Kontynuują tę rozmowę” – powiedział w lipcu tego roku.

Administracja Bidena stopniowo zwiększała zakres broni wysyłanej na Ukrainę od czasu inwazji, od ręcznych wyrzutni przez wyrafinowane platformy obrony przeciwlotniczej i pojazdy opancerzone, a także wycofując wcześniejsze decyzje o niewysyłaniu czołgów Abrams lub   F-16.

Ponieważ siły ukraińskie w trwającej kontrofensywie mają trudności z przebiciem się przez silnie bronione linie rosyjskie, wzrosła presja polityczna w Waszyngtonie na wysłanie pomocy wojskowej.

Stany Zjednoczone odkryły, że mają na stanie więcej ATACMS-ów, niż pierwotnie sądzono.

Nie jest jeszcze jasne, czy ponownie odkryte zapasy nadają się do użytku, ani jaki konkretny typ rakiet się w nich znajduje. ATACMS występuje w kilku postaciach, od rakiet z dużymi głowicami odłamkowo-burzącymi po wersje przeciwpiechotnej amunicji kasetowej, które zrzucają na cele setki bomb.

Od początku inwazji w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 43,7 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.