Polacy poza granicami kraju głosują w wyborach
do Parlamentu Europejskiego

Sprawdź jak głosować!

Polskie Komitety wyborcze zostały już zarejestrowane i pełne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w wyborach 9 czerwca 20204 roku są ogłoszone na stronie Państwowej Komisji Wyborczej tu: https://wybory.gov.pl/pe2024/pl

Polacy mający uprawnienia do głosowania w ich krajach zamieszkania należących do Unii Europejskiej wybierają czy głosować na polskich kandydatów w polskich wyborach czy na kandydatów z ich kraju zamieszkania.

W krajach położonych na kontynencie Ameryki Północnej i Południowej, w tym USA i Kanada, ze względu na różnice czasowe, polskie wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się dzień wcześniej czyli 8 czerwca 2024.

Polscy wyborcy znajdujący się za granicą i posiadający ważne polskie paszporty głosują w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy utworzy Minister Spraw Zagranicznych.

Po zatwierdzeniu obwodów głosowania za granicą należy wybrać komisję wyborczą, w której chcemy głosować i złożyć wniosek o ujęcie w spisach wyborców wybranej komisji wyborczej.

Uwaga! Należy zapisać się na listę wyborców wybranej komisji wyborczej do 4 czerwca!

W tym celu można kontaktować się z właściwą placówką dyplomatyczna lub wpisać się na listę danej komisji wyborczej za pośrednictwem aplikacji eWybory.

Kalendarium

Terminy wykonania czynności wyborczych przez konsula w wyborach do Parlamentu Europejskiego:

 • Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia, informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
 • 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych.
 • 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
 • Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
 •  Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym. Stąd wybory w USA, Kanadzie, Brazylii, etc. odbędą się w sobotę 8 czerwca 2024 r.

  Polonia głosuje w wyborach do Parlamentu UE!

  Polonia głosuje na kandydatów w Obwodzie Wyborczym numer 4 czyli Warszawa 1.  W tym obwodzie wyborczym mamy zarejestrowane cztery komitety wyborcze w następującej kolejności:

   • KO
   • Lewica
   • Konfederacja
   • PIS

 

 

Kandydatów z obwodu warszawskiego (Obwód nr. 4) można znaleźć pod tym linkiem:
https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/okreg/4

Sprawdź gdzie możesz głosować!
Tutaj znajdziesz rozporzadzenie MSZ z listą wszystkich komisji wyborczych za granicą:

https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000069301.pdf

Nie zapomnij zarejestrować się na liście wybranej komisji wyborczej do 4 czerwca

na wybory do Parlamentu Europejskiego w dniach 8-9 czerwca 2024

Maria Szonert Binienda