Minister innowacji Francois-Philippe Champagne w swoim komunikacie 24 maja nie podał powodów obaw , stwierdzając jedynie, że sprawa dotyczy „inwestycji zagranicznych”.

Jedna z firm, Bluvec Technologies Inc., specjalizuje się w obronie przed dronami i w zeszłym roku sąd w Kolumbii Brytyjskiej uznał, że dostarczyła skradzioną technologię chińskiej firmie.

Jej założyciel i dyrektor generalny, Junfeng (Jack) Jia, zanim około dziesięć lat temu przeniósł się do Vancouver, pracował w chińskiej branży technologicznej.

Druga firma, której zamknięcie nakazano w Ottawie, Pegauni Technology Inc. , to firma zajmująca się bezprzewodowymi produktami zabezpieczającymi, która najwyraźniej została już zamknięta. Jej strona internetowa jest nieaktywna. Obie spółki powstały w odstępie kilku miesięcy w 2018 roku i mieszczą się na tej samej ulicy w Burnaby.

Firmom nakazano „zaprzestać wszelkiej działalności w Kanadzie” po „rygorystycznej kontroli  ds. bezpieczeństwa narodowego i wywiadu” – powiedział Champagne. „Chociaż Kanada w dalszym ciągu chętnie przyjmuje bezpośrednie inwestycje zagraniczne, będziemy działać zdecydowanie, gdy inwestycje zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu” – dodał.

W listopadzie 2022 r. pan Champagne nakazał trzem chińskim spółkom surowcowym zbycie ich udziałów w kanadyjskich kluczowych firmach zajmujących się minerałami, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa narodowego dla kanadyjskich łańcuchów dostaw.

SkyCope Technologies Inc. z siedzibą w Vancouver twierdzi, że  Bluvec uzyskała kody źródłowe systemów przeciwdziałania dronom od byłych pracowników SkyCope i włączyła je do technologii namierzania. Następnie Bluvec sprzedał tę technologię chińskiej firmie Lizheng Technology.

Jia sam był byłym pracownikiem SkyCope, pracował jako dyrektor ds. technologii firmy w latach 2016–2017, kiedy to, jak wynika z dokumentów sądowych, odszedł  w wyniku sporu z dyrektorem generalnym SkyCope, Zhenhua Liu.