Przed październikowymi wyborami liberałowie walczą o głosy ludności rdzennej. Chcą wprowadzić do przysięgi obywatelskiej zapis o poszanowaniu praw Indian. Minister imigracji Ahmed Hussen mówi, że proponowane zmiany w Citizenship Act przysłużą się do wzrostu świadomości nowych Kanadyjczyków. Zmiana była zalecana trzy lata temu przez komisję ds. prawdy i pojednania. „Pojednanie to nie sprawa wyłącznie ludności rdzennej. To powinność wszystkich Kanadyjczyków”, uważa Hussen. Minister wyraził nadzieję, że ustawa zawierająca zmiany zostanie przyjęta sprawnie i szybko, zanim parlament rozpocznie przerwę wakacyjną. Pytany, dlaczego tak długo zwlekał z przedstawieniem ustawy, odpowiedział, że rząd proeadził konsultacje z zainteresowanymi stronami.

Nowa wersja przysięgi brzmi następująco: „Przyrzekam być wiernym poddanym Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, królowej Kanady, jej potomków i następców, przestrzegać kanadyjskich praw, w tym konstytucji, która uznaje i aprobuje prawa ludności rdzennej i prawa wynikające z traktatów zawartych z ludnością rdzenną (First Nations, Inuit and Métis peoples), oraz spełniać swoje obowiązki obywatelskie”.

Posłanka konserwatywna Cathy McLeod, krytyk ds. ludności rdzennej i spraw Północy, powiedziała, że jej partia popiera działania sprzyjające pojednaniu, ale takich rzeczy nie załatwia się na szybko tuż przed wyborami.