“Bezzałogowa” Tesla poruszający się dość niepewnie po parkingu w centrum handlowym w Kolumbii Brytyjskiej wywołała konsternację, zdziwienie i obawy.
Samochód został prawdopodobnie uruchomiony  przez nową funkcję w aplikacji o nazwie Smart Summon, która pozwala na samodzielne podjechanie auta po kierowcę, na przykład gdy ten stoi w drzwiach, a pada deszcz.

Problem w tym, czy funkcja dostępna dla posiadaczy Tesli w Kanadzie od 11 października jest legalna. Funkcja aplikacji mobilnej Tesli pozwala właścicielowi na uruchomienie pojazdu w celu autonomicznej jazdy do niego w promieniu 60 metrów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prawnik z Vancouver, Paul Doroshenko, twierdzi że nie ma żadnych przepisów, które w Kanadzie tego zabraniają, ale nie wie, kto by został oskarżony, gdyby taki samochód bez kierowcy  kogoś przejechał.

Czy odpowiada za to właściciel, czy firma, czy osoba, która jest autorem oprogramowania.

Tymczasem  Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Kolumbii Brytyjskiej twierdzi, że pojazdy bez kierowcy są zakazane na drogach w prowincjach, mimo rosnącej liczby autonomicznych Tesli.

„Autonomiczne i pozbawione kierowcy pojazdy nie są obecnie dozwolone na autostradach BC, co odzwierciedlają przepisy federalne. Te samochody obecnie nie kwalifikują się do ubezpieczenia, a prowadzenie nieubezpieczonego pojazdu na drodze jest jednym z powodów, dla których pojazdy te nie są dozwolone na drogach BC,  głosi oświadczenie.

W oświadczeniu Towarzystwa Ubezpieczeniowego Kolumbii Brytyjskiej (ICBC) stwierdzono, że samochód bez kierowcy na parkingu w Richmond jest „niedozwolony”, mimo że analiza przepisów ICBC nie mówi nic na temat obsługi lub rejestracji pojazdów zdolnych do autonomicznego działania.

Ministerstwo Transportu oświadczyło, że powołało grupę roboczą, której zadaniem jest zbadanie skutków ubezpieczeniowych i regulacyjnych związanych z eksploatacją pojazdów autonomicznych w Kolumbii Brytyjskiej