PEKIN – Chiny, Iran i Rosja przeprowadzą w piątek wspólne ćwiczenia morskie  na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej, poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo obrony, W regionie rośnie napięcie między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Na ćwiczenia, które potrwają do poniedziałku, Chiny wyślą niszczyciel z kierowanymi pociskami rakietowymi, Xining.

Zatoka Omańska jest szczególnie wrażliwą drogą wodną, ​​ponieważ łączy się z Cieśniną Hormuz – przez którą przepływa około jedna piąta światowej ropy.

Manewry mają miejsce w czasie rosnącego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Tarcie wzrosło od zeszłego roku, kiedy prezydent USA Donald Trump wyciągnął Stany Zjednoczone z umowy nuklearnej Iranu z sześcioma narodami w 2015 roku i ponownie nałożył sankcje na kraj, osłabiając jego gospodarkę.

Waszyngton zaproponował dowodzoną przez siebie misję bezpieczeństwa morskiego po tym jak w maju i czerwcu doszło na wodach Zatoki do ataków na statki, w tym tankowce z Arabii Saudyjskiej, o które Stany Zjednoczone obwiniały Iran. Teheran zaprzecza tym oskarżeniom.

W regionie wzrosło napięcie nie tylko w związku ze spornym programem nuklearnym Iranu, ale także w związku z wrześniowym atakiem na saudyjskie zakłady naftowe obwinione Iranem przez Stany Zjednoczone i Arabię ​​Saudyjską. Iran również zaprzecza zaangażowaniu.

Chiny mają bliskie stosunki dyplomatyczne, handlowe i energetyczne z Iranem.

Ale Chiny mają również dobre stosunki z regionalnym rywalem Iranu – Arabią Saudyjską, co oznacza, że ​​od dawna kroczą wąską ścieżką w części świata, w której tradycyjnie wywierały znacznie mniejsze wpływy niż Stany Zjednoczone, Rosja, Francja czy Wielka Brytania.

Prezydent Chin Xi Jinping prawdopodobnie odwiedzi Arabię ​​Saudyjską w przyszłym roku, ponieważ jest gospodarzem szczytu G20 2020.