– Wprowadzamy kolejne obostrzenia, które będą ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Koronawirus pokazał, że siła gospodarcza państw to za mało. Robimy to dla ochrony życia Polaków – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W nocy z wtorku na środę wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu poza uzasadnionymi przypadkami. Obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

– Wdrażamy ograniczania w przemieszczaniu się. Będą one dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja ma maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie inne działania poza wyjściem do pracy, apteki, wyprowadzenia psa na spacer – odłóżmy na później – mówił premier. Zaapelował też, by ograniczyć przemieszczanie się do maksymalnie dwóch osób w jednej grupie.

– Wszystkie dotychczasowe ograniczenia np. dot. galerii handlowych i barów nadal obowiązują – przekazał Morawiecki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szef resortu zdrowia przekazał, że poza uzasadnionymi przypadkami – wyjściem do sklepu, apteki, pracy, na spacer z psem – uniemożliwione zostanie Polakom wychodzenie z domu.

– Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się – oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne – to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi – mówił Szumowski. Za złamanie zakazu grozi mandat do 5 tys. złotych.

Minister Szumowski poinformował, że w mszy świętej będzie mogło maksymalnie wziąć udział 5 osób, nie licząc osób odprawiających liturgię. Podobnie sytuacja wygląda ze ślubami i pogrzebami.

– “Zostańmy w domu” wprowadzamy teraz praktycznie w życie – poinformował.

Premier Morawiecki informował również, że rząd wprowadzi też ograniczenia dot. poruszania się w komunikacji publicznej. – Będą dostępne tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans – mówił szef rządu.

Resort zdrowia poinformował we wtorek rano, że liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w Polsce do 774, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 25 osób. 9 zakażonych zmarło.