Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago – oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po sobotniej rozmowie telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
“Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago – wymiana doświadczeń między naszymi lekarzami pomoże obydwu krajom w walce z COVID-19” – napisała w sobotę ambasador Mosbacher na swoim profilu na Twitterze.

Do swojego wpisu Mosbacher dołączyła wpis z profilu Kancelarii Prezydenta na TT, z informacją, że prezydent Andrzej Duda odbył w sobotę półgodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej w związku z epidemią koronawirusa.

Wcześniej w sobotę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w nagraniu przesłanym PAP przez Kancelarię Prezydenta, że rozmowa prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych odbyła się z inicjatywy amerykańskiego przywódcy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Relacjonując tę rozmowę Szczerski poinformował, że dotyczyła trzech zagadnień: współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa.

Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, mówił Szczerski, poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. “Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę” – podkreślił minister.

“Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów” – przekazał Szczerski.

Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej – poinformował Szczerski – dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było zaangażowanie NATO w walce z koronawirusem. “Prezydenci podkreślili, że dzisiaj potrzeba silnej i jasnej roli NATO w tej sytuacji. Trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowe i medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, żeby w sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa” – mówił szef gabinetu prezydenta. “Tutaj jest gotowość do rozmów na temat tego, jak można zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii” – dodał.

Jeśli chodzi o trzeci temat rozmowy, czyli współpracę gospodarczą, Szczerski poinformował, że Duda i Trump rozmawiali nt. tego, “w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, w dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc obie gospodarki w szybkim powrocie na ścieżkę rozwoju po tym, jak zakończy się najgorszy okres pandemii”.

Minister podkreślił, że była to “dobra rozmowa obu przywódców”. “Bardzo konkretna, z konkretną mapą drogową współpracy na najbliższy czas dotyczącą trzech dużych zagadnień. Jest szansa na to, że ta dramatyczna sytuacja, jaka ma dzisiaj miejsce na świecie jeszcze bardziej pogłębi relacje polsko-amerykańskie” – dodał Szczerski. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy