Wir polarny unoszący się nad Syberią wygenerował w tym roku najzimniejszą temperaturę na Ziemi, a według meteorologów  na początku lutego może on objąć Kanadę

„Wygląda na to, że duży obszar; od Kolumbii Brytyjskiej,  Prerii, Terytoriów Północno-Zachodnich, Jukonu i północno-zachodniego Ontario będzie w lutym zimniejszy niż normalnie” – twierdzi David Phillips, szef Environment Canada.  „Myślę, że jest to bezpośredni skutek  wiru polarnego”.

Stacja meteorologiczna w Tongulakh na Syberii odnotowała 14 stycznia temperaturę -62,4 C, gdy nad północną Rosją unosiła się warstwa mroźnego arktycznego powietrza. Dla porównania, ta temperatura jest tylko o 0,3 C wyższa od średniej temperatury na Marsie; wystarczająco zimno, aby zamrozić odsłoniętą skórę w ciągu kilku sekund. To najniższa temperatura, jaką Rosja odnotowała od dwóch dekad.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Phillips wyjaśnił, że w idealnych warunkach wiry polarne pozostają nad biegunami północnym i południowym, utrzymywane w miejscu przez własne silne obroty i silne polarne prądy strumieniowe, które krążą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – lub na zachód – wokół wyższych szerokości geograficznych Ziemi na północy i południu.

Na półkuli północnej dżet polarny oddziela wir polarny od cieplejszego, umiarkowanego powietrza na południu. Kiedy wir zachowuje swój kształt i pozostaje skoncentrowany nad biegunem, jest uważany za silny . Jednak czasami cieplejsze powietrze z południa przesuwa się na północ nad wirem i opada do wiru z wyższych warstw atmosfery.

Kiedy tak się dzieje, cały wir może odsunąć się od bieguna lub jego części mogą wyciekać lub odłamać się i dryfować na niższe szerokości geograficzne – do Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Chociaż wir polarny koncentruje się w stratosferze mają tendencję do sprowadzania zimnego powietrza do troposfery.
W tej chwili, powiedział Gillham, cały wir przesunął się tak, że większość unosi się nad północną Rosją. Jednak prawdopodobnie zacznie się ponownie zmieniać pod koniec stycznia.

„To, co mamy teraz, to największy kawałek nad Syberią, z którym wiąże się rekordowo zimne powietrze” – powiedział.

Gillham powiedział, że  zimna pogoda nadejdzie do Kanady w lutym, za sprawą zmian w prądzie strumieniowym powodującymi rozproszenie wiru polarnego i ponowne utworzenie się nad zachodnią Kanadą.

„Mieliśmy na razie potężny prąd strumieniowy nad północnym Pacyfikiem, który właśnie zalał prawie całą Amerykę Północną łagodnym powietrzem znad Oceanu Spokojnego” – powiedział.

Według The Weather Network, podczas gdy zachodnia Kanada i Prerie mogą wkrótce spodziewać się podmuchu zimnej pogody, główne miasta we wschodniej Kanadzie są na dobrej drodze do najcieplejszej zimy w historii. Agencja pogodowa donosi, że Halifax doświadczył tej zimy średniej temperatury 1,5 stopnia Celsjusza .

W przypadku południowego Ontario i Quebecu Gillham powiedział, że zimne powietrze z północnego zachodu i ciepłe powietrze z południowego wschodu mogą zderzać się, tworząc niestabilną pogodę, gdy wir polarny ponownie się zmieni co oznacza  obfite opady śniegu, ale także marznącego deszczu.