Lato się kończy, a dla restauratorów oznacza to koniec czasu serwowania posiłków na patio. W tym roku był to wyjątkowy sezon. Rozpoczął się stosunkowo wcześnie i dał restauratorom możliwość pewnego przystosowania się do pandemicznej rzeczywistości. W ogródkach restauracyjnych stoliki stanęły w wymaganych odstępach, by dać klientom poczucie bezpieczeństwa.

Z nadejściem jesieni pojawiają się obawy o przetrwanie, mówi Matthew Senecal-Junkeer, właściciel The Birds & The Beets w dzielnicy Gastown w Vancouver. Normalnie restauracja ma na zewnątrz tylko kilka stolików, w tym roku jednak miasto zgodziło się na przekształcenie w patio paru miejsc parkingowych. W ten sposób powstała przestrzeń dla 50 gości.

Senecal-Junkeer mówi, że on i jego żona mieli już przedsmak zimy – gdy padało przez trzy dni, sprzedaż spadła o 42 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

John McKibbon, współwłaściciel Sandbar Waterfront Grill i John Max Sports & Wings w Windsor, Ont., zauważa, że część klientów, gdy nie mogła usiąść na zewnątrz, w ogóle rezygnowała z posiłku. McKibbon szukając rozwiązania przekształcił w patio boisko do siatkówki plażowej.

Kanadyjski sektor żywieniowy zatrudnia prawie 1,2 miliona osób. Przed pandemią serwowano 22 miliony posiłków dziennie.

Statistics Canada opublikowało wyniki ankiety przeprowadzonej w maju dotyczącej stanu przedsiębiorstw. Canadian Chamber of Commerce wybrała z nich te dotyczące restauratorów. 60 proc. właścicieli obawia się, że w ciągu trzech miesięcy będzie musiało zamknąć lokal, jeśli konieczność dystansowania zostanie utrzymana. Już teraz widać, że znaczna część restauracji jest zamknięta. Izba handlowa domaga się wypłacenia przez rząd dodatkowej pomocy dla sektora gastronomicznego.

Jednak stowarzyszenie restauratorów Restaurants Canada jest ostrożne, jeśli chodzi o łagodzenie obostrzeń sanitarnych. Organizacja obawia się drugiej fali zachorowań.

Matthew Senecal-Junkeer obawia się jeszcze jednej rzeczy – właściciel obiektu, w którym mieści się jego restauracja, domaga się płacenia pełnego czynszu. W ostatnich miesiącach Senecal-Junkeer płacił tyle, ile trzeba, ale w październiku może już nie mieć z czego zapłacić.

Canada Emergency Wage Subsidy, z którego korzystało wielu restauratorów, zostało przedłużone do grudnia. Canada Emergency Commercial Rent Assistance wygasło jednak w sierpniu.