Zespołowi badawczemu pod kierunkiem dr Jennifer Doudna z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jednej z dwóch laureatek nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku stosując technologię edycji genomu CRISPR udało się opracować 5-minutowy test na nowego koronawirusa. Rozwiązanie to wykorzystuje też telefon komórkowy ze zmodyfikowaną kamerą i może rozwiązać problem niedostatecznego testowania w krajach dotkniętych epidemią.

Informacja została ogłoszona w artykule badawczym opublikowanym 30 września. Artykuł jest nadal w fazie wstępnej, co oznacza, że ​​nie był zrecenzowany.

Ponieważ liczba przypadków Covid-19 nadal rośnie w niektórych największych krajach świata, takich jak Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia, ogromne zaległości w testach nadwerężyły systemy opieki zdrowotnej. Większość testów Covid-19 trwa obecnie co najmniej 24 godziny, ale czasami zaległości mogą prowadzić do opóźnień trwających kilka dni.
Niedawne badanie przeprowadzone w USA wykazało, że średni czas oczekiwania na wyniki badań wymazów z nosa – na podstawie próby liczącej ponad 19 000 osób – wynoszą 4,1 dnia, przy czym 10 procent zajmowało 10 lub więcej dni.

Występuje również problem z wiarygodnością – nawet testy reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), tak zwany złoty standard testów Covid-19, które obejmują amplifikację określonej próbki DNA lub RNA poprzez kopiowanie jej od milionów do miliardów razy, aż do momentu wykrycia, w 30 procentach może dawać błędny wynik.

Jeśli nowy test zostanie pomyślnie skomercjalizowany   ludzie będą mogli otrzymać niemal natychmiastowo uzyskać informacje o zarażeniu Covid-19, nawet w zaciszu własnego domu.
Test może wykryć wirusa za pomocą aparatu telefonicznego w telefonie komórkowym i przenośnego urządzenia wyposażonego w niedrogie oświetlenie laserowe, co pozwala uniknąć stosowania sprzętu laboratoryjnego używanego obecnie na całym świecie.

„Wybór telefonu komórkowego jako podstawy naszego urządzenia wykrywającego był motywowany wysoką czułością obecnych kamer telefonów komórkowych, prostotą integracji telefonu komórkowego oraz faktem, że są one szeroko rozpowszechnione i dostępne już dziś ”- piszą naukowcy.

Przełomowe narzędzie do edycji genów CRISPR wspólnie odkryte przez Doudnę, za które otrzymała Nagrodę Nobla, zostało zastosowane do próbek wirusa wywołującego Covid-19. Narzędzie ułatwia wykrywanie materii wirusowej bez konieczności wzmacniania DNA, co zapewnia większą dokładność.
Testy oparte na CRISPR zostały opracowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez wielu naukowców, w tym  urodzonego w Chinach Feng Zhang, o którym wielu sądziło, że podzieli się nagrodą Nobla z Doudną po tym, jak pokazał, iż CRISPR działa w komórkach ssaków, sześć miesięcy po tym, jak Doudna w 2012 roku odkryła edytor genomu .

Jednak oparty na CRISPR test Fenga, który jest stosowany w USA od maja, dostarcza wyniki w ciągu godziny i nadal wymaga, aby próbki DNA zostały wzmocnione za pomocą skomplikowanego  sprzętu laboratoryjnego.
Zespół Doudna z powodzeniem połączył wiele nici CRISPR w tandemie, zwiększając czułość testu i sprawiając, że amplifikacja stała się zbędna. To był klucz do drastycznego skrócenia czasu testowania z jednej godziny do pięciu minut.
Co więcej, czułość testu oznacza, że ​​nie tylko może on wykryć, czy próbka jest pozytywna, czy negatywna, ale może również określić ilość substancji wirusowej w próbce.
„Żadna z dostępnych obecnie opcji szybkiego testowania nie dostarcza wyników ilościowych, które mogłyby pomóc w ocenie indywidualnego poziomu zakażenia i progresji choroby” – czytamy w artykule.

 

za South China Morning Post