Agencje zajmujące się bezpieczeństwem leków i żywności w Kanadzie, Europie i Stanach Zjednoczonych prowadzą dochodzenia w sprawie metforminy, popularnego leku na cukrzycę, który przypuszczalnie został zanieczyszczony rakotwórczym związkiem NDMA (N-nitrosodimetylaminą). Z powodu skażenia lek był wycofywany.

Amerykańska Food and Drug Administration (FDA) zajmuje się kilkoma sprawami, w których chodzi o skażenie leków NDMA. Z obawy o występowanie rakotwórczej domieszki w tym roku wycofano też Zantac, lek o właściwościach hamującym wydzielanie kwasu solnego w żołądku, wykorzystywany w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Potem FDA oświadczyło, że stężenie szkodliwej substancji w tym leku jest porównywalne z tym, na jakie jesteśmy narażeni spożywając grillowane lub wędzone mięso.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Unia Europejska zleciła firmom badanie metforminy pod kątem obecności NDMA. Na razie ryzyko skażenia jest określane jako bardzo niskie. Unijna agencja zaleca pacjentom dalsze przyjmowanie leku, bo odstawienie go może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż przyjmowanie skażonego.

Health Canada na razie twierdzi, że nie wie o żadnym przypadku skażenia leku na cukrzycę NDMA. Zaznacza, że współpracuje z agencjami międzynarodowymi nad wspólną oceną. Podobnie jak Unia Europejska nakazała firmom farmaceutycznym testowanie produktów i przekazywanie próbek do badań prowadzonych przez agencję federalną.

Metformina jest standardowym lekiem przyjmowanym we wczesnym stadium cukrzycy 2 typu. Jest głównym składnikiem leków o nazwach np. Glucophage i Avandamet. Health Canada stanowczo odradza pacjentom odstawianie leków i sugeruje, by w razie wątpliwości przede wszystkim porozmawiali z lekarzem.