W Kanadzie i USA odzywają się głosy nawołujące do bojkotu lodów Ben & Jerry’s. Powodem wezwań są komentarze firmy odnośnie do Canada Day i amerykańskiego Independence Day.

Wcześniej mieliśmy do czynienia w Stanach Zjednoczonych z bojkotem firm Bud Light i Target, a była to odpowiedź konserwatystów na kampanie marketingowe związane z transseksualizmem. Po tym, jak Bud Light uruchomił kampanię, której bohaterem jest transseksualna osobowość mediów społecznościowych, Dylan Mulvaney, odnotował spadek sprzedaży o 30 proc. Target z kolei na Pride Month przygotował produkty zaprojektowane we współpracy z firmą, która realizuje projekty satanistyczne. Sprzedaż sieci od połowy maja spadła o około 15 proc.

Jeśli chodzi o Ben & Jerry’s, to 1 lipca producent lodów napisał na Twitterze “O Canada, our home on stolen land”. Przywołał przy tym hashtag #LandBack i zasugerował, że święto Kanady to dobry czas na okazanie wsparcia społecznościom broniącym swojej ziemi. Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy osób, które zadeklarowały, że nie będą kupować lodów Ben & Jerry’s.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dziennikarz Jonathan Kay napisał, że oszczędzi sobie wielu zbędnych kalorii rezygnując z Ben & Jerry’s i Hershey’s. Hershey’s z kolei jest krytykowany po tym, jak w ramach kampanii na Międzynarodowy Dzień Kobiet przedstawił transseksualnego aktywistę.

Producent lodów w podobnym tonie jak 1 lipca wypowiadał się w mediach społecznościowych jeszcze 4 lipca – czyli w amerykański Dzień Niepodległości. Napisał, że kraj został założony na ziemi zabranej ludności rdzennej. 4 lipca to dobry dzień na promowanie zwrócenia tej ziemi.

Wpis Ben & Jerry’s zawierał jeszcze odnośnik do petycji wzywającej do rozwiązania Community-Industry Response Group (C-IRG) działającej przy RCMP. C-IRG powstała w 2017 roku, by sprawować nadzór strategiczny i zajmować się incydentami związanymi z sektorem wydobywczym. Producent lodów stwierdził, że jest to organizacja pracująca dla firm wydobywczych, a jej prawdziwym zadaniem jest tłumienie protestów i aresztowanie ludności rdzennej, która broni swojej ziemi.

Ben & Jerry’s angażował się w polityczny aktywizm. W 2017 roku w Australii firma odmawiała sprzedawania dwóch gałek lodów tego samego smaku, co miało być protestem przeciwko odmowie legalizacji „małżeństw” homoseksualnych przez rząd tego kraju. W 2018 roku w ramach sprzeciwu wobec prezydenta Donalda Trumpa powstał smak “Pecan Resist”, a w 2022 na znak poparcia dla Black Lives Matter przemianowano smak kawy cold brew na “Change is Brewing”.