– Wycofałem z Trybunału Konstytucyjnego wniosek byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności Konwencji stambulskiej z konstytucją – zakomunikował podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Odpowiedział też na pytanie o losy CPK oraz zabrał głos ws. przedterminowych wyborów.

Tusk przypomniał, że były premier “składał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z założeniem, że Konwencja stambulska, która ma chronić kobiety i dzieci przed przemocą, była niezgodna z konstytucją”. – Wycofanie tego wniosku oznacza definitywnie zakończenie niepotrzebnej kłótni wokół oczywistej konwencji, którą uzgodniliśmy lata temu. Bylem w to zaangażowany, kiedy po raz pierwszy byłem premierem – mówił. – Ochrona kobiet przed przemocą to coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznych – podkreślił.

Dokument budzi kontrowersje z uwagi na niektóre postanowienia promujące ideologię gender.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, podpisana w Stambule w 2011 r. (zwana z tego powodu konwencją stambulską) budzi kontrowersje, gdyż została oparta na tzw. ideologii gender, która kwestionuje biologiczne różnice między kobietami i mężczyznami, uznając je za przyczynę szkodliwych stereotypów. Akt zamiast tego promuje pojęcie „płci społeczno-kulturowej”, według którego każdy człowiek może swobodnie decydować o przynależności do określonej płci, wyłącznie na podstawie swoich subiektywnych przekonań.
Konwencja stambulska upatruje źródeł przemocy w zróżnicowaniu przyjętych w społeczeństwie ról kobiecych i męskich. Pomija ona inne patologie życia społecznego, takie jak uzależnienia, rozpad więzi rodzinnych czy seksualizacja wizerunku kobiet i dziewcząt w mediach. Mimo tych wątpliwości, 21 państw członkowskich UE ratyfikowało tę konwencję (w tym Polska), a 6 krajów członkowskich odmówiło jej ratyfikacji. Wśród tych ostatnich znajduje się Bułgaria, gdzie w 2018 r. Trybunał Konstytucyjny uznał konwencję za niezgodną z konstytucją. W ocenie Ordo Iuris, Konwencja stambulska jest niezgodna także z polską konstytucją, o czym Instytut pisał w raporcie wskazującym na konieczność jej wypowiedzenia przez Polskę..

Tusk jako szef KO obwieścił też że zapadła decyzja o złożenia wniosku o rejestrację komitetu wyborczego KO na wybory samorządowe. – Żadnych haseł, tylko fakty – odpowiedział na pytanie o slogan z jakim o samorządy ma walczyć jego formacja. Podkreślił, że najważniejsze są rozmowy z wyborcami.

Pytany o losy Centralnego Portu Komunikacyjnego przekazał, że rozmawiał z wiceministrami odpowiedzialnymi za przyszłość projektu. – Chcemy zerwać z jakimkolwiek fałszem ws. tego projektu. (…) W wersji umiarkowanej to koszt 160 mld zł – przekazał, ale jego zdaniem może być znacznie drożej. – Mogłoby to kosztować 300 a nawet 600 mld zł – stwierdził.

Na konferencji szefa rządu pojawiła się również kwestia przedterminowych wyborów parlamentarnych. – Gdyby prezydent Andrzej Duda, na życzenie Jarosława Kaczyńskiego, w jakikolwiek sposób próbowałby blokować wypłaty pensji ludziom (…) to może razem z koalicjantami podejmiemy decyzję o skróceniu kadencji parlamentu, wobec czego dojdzie do przedterminowych wyborów parlamentarnych – zasugerował Donald Tusk.