Około 100 osób zgromadziło się w niedzielę pod słonecznym niebem w Dieppe w Nowym Brunszwiku, aby upamiętnić kanadyjski rajd na portowe miasto Dieppe we Francji podczas II wojny światowej.

W piątek minęła 80. rocznica niefortunnej akcji, w której tysiące żołnierzy alianckich – głównie Kanadyjczyków – przypuściło desant na okupowane przez Niemców francuskie wybrzeże.

Rajd, który miał być sprawdzianem, jak silne są niemieckie siły przybrzeżne zakończył się ogromną klęską i krwawą łaźnią dla Kanadyjczyków.

W czasie krótszym niż 10 godzin ponad 900 kanadyjskich żołnierzy zginęło a  prawie 2500 zostało rannych,  2000 innych wzięto do niewoli.

Delegacja z Polski i członkowie Polonii Nowego Brunszwiku uczestniczyli w odsłonięciu pomnika polskiego okrętu wojennego “Ślązak” i jego załogi, która uratowała 85 kanadyjskich żołnierzy. Kapitan “Ślązaka” Romuald Nałęcz-Tymiński  ignorując brytyjskie rozkazy manewrował swą jednostką po mieliznach by podjąć cofających się do morza żołnierzy, polscy marynarze odpierali huraganowy ogień  niemieckich samolotów i dział. Czterech członków załogi zginęło. Uratowani wówczas ludzie pozostali wdzięczni do końca swych dni. Tak wspominał późniejszego admirała Joe Ryan z Royal Regiment of Canada – Był bardzo skromną osobą, jego ORP „Ślązak” był jedynym niszczycielem, który podpłynął po nas tak blisko do brzegu. – Nie chciał być bohaterem, ale tam, w Dieppe, nim był.

„Historia Polski jest pełna dramatycznych działań militarnych” – powiedział obecny na uroczystości polski ambasador HE Withold Dzielski. „Mamy również wielkie uznanie dla naszych kanadyjskich sojuszników, którzy przybyli walczyć o wolność Europy w pierwszej i drugiej wojnie światowej”.

Rocznicę obchodzono w wielkim stylu w Dieppe we Francji, w piątek,

Miejscowość pierwotnie znana jako Leger Corner, w New Brunswick została przemianowana na Dieppe w 1946 roku, aby uczcić kanadyjskich żołnierzy, którzy stracili życie na kamienistej plaży.

Chociaż była to   katastrofa militarna, alianci uzyskali tego dnia wiele informacji, które później wykorzystano na plażach Normandii podczas D-Day.