Od wybuchu pandemii Covid-19 obecność inwestorów na kanadyjskim rynku mieszkaniowym stale rośnie – według danych  Bank of Canada ta grupa zakupiła w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku niemal jedną trzecią wszystkich nieruchomości mieszkalnych ( BoC).
Opublikowane 8 września dane banku centralnego pokazują, że w pierwszym kwartale tego roku inwestorzy odpowiadali za 29,9 proc. zakupów domów w całym kraju, co oznacza wzrost w porównaniu z 28,25 proc. odnotowanymi w tym samym okresie ubiegłego roku i 21,78 proc. w 2020 r.

Dane kwartalne zostały opracowane przez bank jako wskaźnik pozwalający śledzić postęp „ dwóch słabych punktów ” kanadyjskiej gospodarki, a mianowicie zwiększonego zadłużenia gospodarstw domowych i wysokich cen domów.

„Ceny domów znacznie wzrosły od początku światowej pandemii. Prawdopodobnie do tego wzrostu przyczyniły się oczekiwania dotyczące przyszłych podwyżek cen oraz zwiększony popyt ze strony inwestorów” – stwierdził bank w nocie, w której zdefiniowano inwestorów jako nabywców domów, którzy uzyskali kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, jednocześnie utrzymując kredyt hipoteczny na innej.

W porównaniu z inwestorami, w przypadku osób kupujących dom po raz pierwszy tendencja jest zgoła inna: udział zakupów domów na hipotekę w tej grupie spadł o 5 punktów procentowych, z 47,94 proc. w pierwszym kwartale 2020 r. do 42,57 proc. w tych samych miesiącach tego roku.
BoC zauważył, że działalność inwestorów ma znaczny wpływ na nieruchomości mieszkalne, w związku z czym „może wzmocnić cykle cen nieruchomości”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Próbując złagodzić niedobory mieszkań wśród Kanadyjczyków, rząd federalny zwrócił swoją uwagę na zagranicznych nabywców domów. W styczniu wprowadził na okres dwóch lat, do końca 2024 roku  tymczasowy zakaz nabywania przez cudzoziemców nieruchomości mieszkalnych
Jednak dwa miesiące później rząd uchylił część przepisów, tak aby zakaz nie miał zastosowania do „pustych gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną i mieszaną”, które, jak twierdzi, mogą teraz być kupowane przez nabywców spoza Kanady i „wykorzystywane w dowolny sposób… łącznie z zabudową mieszkaniową.”
‘Wrażliwy’
Wśród mierzonych wskaźników BoC śledził także odsetek kanadyjskich gospodarstw domowych, które zalegały ze spłatami różnych długów przez co najmniej 90 dni. W drugim kwartale 2023 r. opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego dotyczyły 0,12 proc. gospodarstw domowych.  2,17 proc. gospodarstw domowych miało trudności z spłatą „kredytów ratalnych”, w tym samym okresie, 0,87 proc. w przypadku kart kredytowych i 0,57 proc. kredytów samochodowych .
Ankieta przeprowadzona przez Chartered Professional Accountants of Canada w czerwcu i opublikowana 29 sierpnia wykazała, że ​​gwałtownie rosnąca inflacja i stopy procentowe stworzyły wyzwania finansowe dla Kanadyjczyków, a 24 procent z nich twierdzi, że nie byłoby w stanie “na jutro” zdobyć 500 dolarów w gotówce bez pożyczenia lub sprzedania czegoś.