Ponieważ fotoradary są coraz częściej niszczone i przewracane, miasto szuka sposobów ich ochrony. Liczba przypadków wandalizmu i niszczenia fotoradarów w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku przewyższyła już zgłoszenia z całego 2022 r. o prawie siedem procent.
Rzeczniczka Mississauga, Irene McCutcheon, twierdzi, że w 2022 r. miasto otrzymało 161 zgłoszeń o zdwastowaniu fotoradarów, zamalowaniu ich graffiti lub innej manipulacji. Do 7 września tego roku zgłoszono 172 przypadki wandalizmu – dodała.

Pierwsze dwa fotoradary w Mississauga zostały aktywowane w lipcu 2021 r. w dzielnicach Malton i Erin Mills, obecnie są 22. Między 1 stycznia a 31 października 2022 r. w ramach miejskiego programu ASE wydano 23 163 mandaty za przekroczenie prędkości, średnio ponad 2300 miesięcznie głównie w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h
Miasto zleciło konserwację fotoradarów objętych programem ASE prywatnej firmie Redflex Traffic Systems, a urzędnicy twierdzą, że naprawa urządzenia nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Na posiedzeniu rady w dniu 6 września, radny Matt Mahoney oszacował, że jednostka ASE w jego okolicy została powalona „około 18 razy”. „To z pewnością frustrujące dla mieszkańców, gdy każdego ranka, gdy się budzą, widzisz przewrócony fotoradar”. – stwierdził. Podczas spotkania Mahoney poprosił władze miasta o potencjalną współpracę z policją w Peel i władzami szkół w Peel, aby sprawdzić, czy możliwe jest zainstalowanie kamer bezpieczeństwa w celu monitorowania fotoradarów oraz znaków wskazujących, że jednostki są monitorowane.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Radny Stephen Dasko poprosił władze miejskie o zbadanie nowych sposobów rozmieszczania fotoradarów, w tym umieszczenia ich wysoko nad ziemią.

Chociaż program najwyraźniej spotkał się z pewnym sprzeciwem, urzędnicy miejscy twierdzą, że po rozmieszczeniu jednostek średnia prędkość pojazdów jest niższa o osiem kilometrów na godzinę, a ogólne przestrzeganie ograniczeń prędkości wzrasło o 29 procent.