Jak podaje Polska Agencja Prasowa Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy, która gwarantuje im wiele korzyści wykraczających daleko poza międzynarodowe zobowiązania Polski wynikające z genewskiej Konwencji o Uchodźcach.

Uchodźcy wojenni, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy także będą mogli korzystać z przywilejów. Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Znowelizowane przepisy umożliwiają również prowadzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy z pieczy zastępczej i tych, którzy przyjechali do Polski bez opieki. Nowelizacje niedługo później opublikowano w Dzienniku Ustaw, weszły w życie. 

Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przepisy ustawy “pomocowej” regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.

Wiele osób wskazuje, że nowelizacja oraz sama ustawa przyznają uchodźcom wojennym większe prawa niż obywatelom polskim. i tak na przykład, osobie, która przybyła do Polski spoza Unii i jest zarejestrowana jako bezrobotny, opieka zdrowotna przysługuje  tylko na parę miesięcy, natomiast nie dostaje się zasiłku,  Ukrainiec dostanie zasiłek, mimo że też jest spoza UE, a opiekę zdrowotną praktycznie ma bezterminowo.

pap, inf.wł.