Statistics Canada opublikowało wyniki analizy, która dowodzi, że w Kanadzie wbrew pozorom nie brakuje wykształconych pracowników o wysokich kwalifikacjach. Przyczyny dużej liczby wakatów muszą być inne, np. nieodpowiedni poziom płac w stosunku do kwalifikacji.

Po pandemii temat braku chętnych do pracy przewijał się w wiadomościach we wszystkich częściach kraju. Pracodawcy dawali też rekordowo dużo ogłoszeń. W pewnym momencie ubiegłego roku liczba wakatów przekroczyła 1 milion. Rządy prowincyjne i federalny postanowiły pomóc pracodawcom w szukaniu pracowników np. poprzez zwiększenie liczby przyjmowanych imigrantów.

Agencja Statystyczna porównała bezrobocie z wakatami biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, co pozwoliło spojrzeć na problem z innej perspektywy. René Morissette, jeden z autorów, podkreśla, że sytuacja jest różna w zależności od tego, czy rozważamy poszukiwania pracowników z wyższym wykształceniem, czy takich z dyplomem ukończenia szkoły średniej lub nawet bez.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W analizie posłużono się danymi z lat 2016-2022. Okazało się, że w przypadku prac wymagających dyplomu licencjata, magistra lub wyższego zawsze było mniej wakatów niż osób chętnych do podjęcia pracy. Przykładowo w czwartym kwartale 2022 roku takich wakatów było 113 000, a osób bezrobotnych z odpowiednim poziomem wykształcenia – 227 000.

O braku pracowników można mówić w grupie stanowisk wymagających co najwyżej dyplomu ukończenia szkoły średniej. Tutaj braki zaczęły się w trzecim kwartale 2021 roku.

Morissette zastrzega, że w niektórych sektorach rzeczywiście mogą występować braki pracowników, ale problem może wcale nie być tak powszechny, jak wcześniej sądzono. Jeśli chodzi o grupę pracowników z wyższym wykształceniem, to niemożność znalezienia przez pracodawcę odpowiedniej osoby nie może być od razu tłumaczona brakiem takich osób na rynku pracy. Przyczyny trudności mogą być inne – chociażby niedopasowanie umiejętności kandydatów do wymagań rynku. Poza tym pracodawcy mogą oferować zarobki, które nie satysfakcjonują wykształconych pracowników.

W przypadku problemów z rekrutowaniem pracowników o niższych kwalifikacjach, tu też może chodzić o płace i benefity. Pracodawcy nie chcą podnosić pensji i godzą się z wakatami. Duża rotacja pracowników jest wpisana w ich strategię.