Główny urzędnik medyczny Ontario, dr Kieran Moore, spodziewa się, że w tym sezonie będzie rosła liczba przypadków zakażeń chorobami przenoszonymi przez kleszcze – i to nie tylko boreliozą. Dodaje, że wzmożone rozprzestrzenianie się tych chorób jest następstwem zmian klimatu.

Nowe przepisy, które w ostatni weekend weszły w życie, nakładają na ontaryjskich lekarzy obowiązek zgłaszania przypadków anaplazmozy, babeszjozy i zakażenia wirusem Powassan. W ostatnich latach pojawiały się doniesienia o występowaniu tych chorób w Ontario, a teraz prowincja chce mieć dokładniejsze dane i śledzić ich rozwój. Dr Moore tłumaczy, że zebrane dane pomogą ocenić ryzyko zakażenia w różnych regionach, a także przygotować informacje dla mieszkańców Ontario.

Moore mówi, że spodziewa się wzrostu zachorowań w kolejnych latach, ponieważ fala infekcji idzie na północ, przesuwając się wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Dodaje, że od 20 lat obserwujemy wzmożoną zachorowalność na boreliozę, a wynika to z tego, że przenoszące nią kleszcze są w stanie przetrwać coraz lżejsze zimy. W USA widać już wzrost liczby przypadków anaplazmozy, babeszjozy i zakażeń wirusem Powassan. Fala zachorowań przeszła przez Connecticut i Nowy Jork.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Anaplazmoza jest choroba bakteryjną. Objawia się gorączką i dreszczami, może też hamować powstawanie białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi w szpiku kosztnym.

Babeszjoza daje objawy podobne do malarii. Wywołują ją pierwotniaki, które po ugryzieniu przez kleszcza trafiają do krwi i niszczą czerwone krwinki. Prowadzi to do anemii. Objawami mogą być gorączka i dreszcze.

Większość przypadków zakażenia wirusem Powassan przebiega bezobjawowo, mogą jednak wystąpić gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie i ból. Po okresie ustąpienia lub złagodzenia objawów pojawiają się nowe, takie jak upośledzenie koordynacji ruchowej, dezorientacja, trudności z mową, paraliż i śpiączka. Około 50 proc. osób, które przejdą ostrą postać choroby, zmaga się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi, np. powracającymi bólami głowy, utratą masy mięśniowej i zaburzeniami pamięci.

Lecznie pacjentów zakażonych wirusem Powassan możliwe jest tylko objawowo. Anaplazmoza i babeszjoza leczone są antybiotykami.

Dr Moore przypomina, by osoby, które spędzają czas na łonie natury, używały środków odstraszających kleszcze i nosiły ubrania z długim rękawem i nogawkami (zaleca się stosowanie permetryny na odzież). Po powrocie do domu należy sprawdzić całe ciało. Jeśli w ciągu miesiąca od ukąszenia przez kleszcza wystąpi gorączka, należy zgłosić się do lekarza.