Ottawa chce ograniczyć plastikowe opakowania żywności i proponuje nowe limity

Rząd federalny realizuje plan nakłonienia supermarketów do ograniczenia zużycia opakowań z tworzyw sztucznych, co może oznaczać duże zmiany  na  zakupach. Na początku tego miesiąca Ottawa ogłosiła, że ​​wprowadza politykę wymagającą od największych kanadyjskich sieci supermarketów opracowania i wdrożenia planów ograniczenia  odpadów z tworzyw sztucznych.

Ministerstwo środowiska i zmian klimatycznych oświadczyło, że ​​obecnie konsultuje  z sektorem supermarketów proponowane zmiany i ma nadzieję wdrożyć je do końca roku. Minister środowiska Steven Guilbeault powiedział, że rząd federalny ma możliwości wyegzekwowania tej polityki, ale nie powiedział, jakie środki rozważa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Prosimy te firmy, aby postępowały odpowiedzialnie i właściwie. Uważamy, że mogą to zrobić” – powiedział Guilbeault CBC News. Zgodnie z  dokumentem konsultacyjnym celem Ottawy jest umotywowanie sieci takich jak Loblaws, Walmart i Costco do bardziej ekologicznego działania . Rząd twierdzi, że sieci spożywcze, supercentra i magazyny spożywcze, które generują ponad 4 miliardy dolarów rocznej sprzedaży, będą musiały opracować strategie ograniczania ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Ta polityka nie ma wpływu na małe firmy, niezależne sklepy spożywcze, sklepy ze specjalistyczną żywnością,  ani targi rolne.

Environment Canada szacuje, że Kanadyjczycy wyrzucają rocznie ponad 4,4 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego tylko 9 procent poddaje się recyklingowi. Plastikowe opakowania do żywności stanowią około jednej trzeciej wszystkich plastikowych opakowań używanych w Kanadzie.

Ottawa ogłosiła już zakaz sprzedaży wielu jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Po 20 grudnia w Kanadzie sprzedaż plastikowych toreb kasowych, sztućców, artykułów spożywczych, pałeczek i słomek będzie zakazana.

Nowa polityka w zakresie opakowań może dotyczyć szerokiej gamy jednorazowych opakowań plastikowych dostępnych w sklepach: opakowań przypraw, wyciskanych opakowań z żywnością dla niemowląt, plastikowych worków na karmę dla zwierząt domowych,  torebek na mleko oraz folii termokurczliwych na warzywa i mięso.

Niektóre duże sieci spożywcze zaczęły już odchodzić od tego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych, wybierając alternatywy, takie jak szklane słoiki, które można zwrócić, wyczyścić i ponownie napełnić.

Rządowy dokument konsultacyjny mówi, że główni sprzedawcy detaliczni będą mieli „elastyczność”, aby spełnić wymagania według własnego uznania, ale nadal będzie się od nich wymagać dotrzymywania określonych terminów.

Rząd proponuje na przykład, aby już od 2026 r. co najmniej 75 proc. owoców i warzyw było sprzedawane w opakowaniach wolnych od plastiku. Rząd proponuje również, aby do 2030 r. główni detaliści musieli opracować plany sprzedaży ponad 50 proc.  produktów, takich jak ryż lub fasola, w opakowaniach niezawierających plastiku.
Firmy mogłyby  oferować kupującym produkty w opakowaniach plastikowych lub szklanych, które po opróżnieniu i oczyszczeniu można byłoby zwrócić do ponownego użycia.

Sieci spożywcze polegają na opakowaniach z tworzyw sztucznych, ponieważ są tanie, lekkie i elastyczne oraz ograniczają straty i marnotrawstwo żywności.

Stowarzyszenie branżowe Retail Council of Canada stwierdziło, że nowa polityka „niestety” skierowana jest wyłącznie do dużych sklepów spożywczych.

„Co jest niepraktyczne, ponieważ kanadyjscy sprzedawcy detaliczni nie mają bezpośredniej kontroli i wpływu na globalny łańcuch dostaw” – powiedziała Michelle Wasylyshen, rzecznik rady na szczeblu krajowym.

Rada twierdzi, że taka polityka może podnieść ceny artykułów spożywczych i pogłębić problem marnowania żywności. Wasylyshen stwierdziła, że ​​zanim rząd przyjmie to rozwiązanie, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć konsekwencje finansowe, środowiskowe i bezpieczeństwa żywności.
Rada oświadczyła, że ​​dąży do ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych do zera poprzez wyeliminowanie problematycznych opakowań, wykorzystanie większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu i pracę nad inicjatywą branżową mającą na celu walkę z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi – Kanadyjski Pakt na rzecz Tworzyw Sztucznych .

 

za CBC News