Kanadyjska produkcja ropy ma w przyszłym roku wzrosnąć o około 10 procent i stać się jednym z największych źródeł zwiększonych dostaw na całym świecie.

Według S&P Global Commodity Insights kraj produkuje około 4,8 mln baryłek ropy dziennie (bpd), a do końca 2024 r. liczba ta może wzrosnąć o około 500 000 bpd do około 5,3 mln bpd. Oznaczałoby to najwyższy poziom w historii kanadyjskiej produkcji.

Oczekuje się, że piaski roponośne Alberty będą odpowiedzialne za znaczny wzrost, chociaż przewiduje się wzrost w całej zachodniej Kanadzie oraz w obiektach przybrzeżnych w pobliżu Nowej Fundlandii i Labradoru.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Pół miliona to dużo” – uważa Kevin Birn, główny analityk S&P ds. kanadyjskich rynków ropy. „To więcej, niż produkuje wiele krajów na świecie”.

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy przewidywany w ciągu najbliższych 12-14 miesięcy jest częściowo skutkiem niższej całkowitej produkcji w tym roku, spowodowanej długotrwałymi pracami konserwacyjnymi w niektórych zakładach zajmujących się piaskami roponośnymi.

Prognozuje się, że produkcja ropy w kraju osiągnie najwyższy poziom w historii w tym samym czasie, gdy rozbudowany rurociąg Trans Mountain zacznie tłoczyć więcej ropy z Alberty na zachodnie wybrzeże. Jego rozbudowa, będąca w końcowej fazie budowy, zwiększy przepustowość   do 890 000 baryłek dziennie z 300 000 baryłek dziennie.

Duże przedsiębiorstwa zajmujące się piaskami roponośnymi nie zwiększają wydatków na wypompowywanie większej ilości ropy z ziemi, powiedział Birn, ale raczej szukają sposobów na zwiększenie wydajności swoich istniejących obiektów przy pełnej wydajności.

Ostrzega jednak, że taki poziom wzrostu produkcji będzie krótkotrwały i może nie utrzymać się na stałym poziomie po 2024 r.

„To może być ostatni naprawdę duży huragan, zanim nastąpi istotne spowolnienie wzrostu dostaw w zachodniej Kanadzie” – powiedział Birn. „Widzimy, że efekt plateau naprawdę zacznie się około 2025 i 2026 roku”.

Ponowne uruchomienie pola Terra Nova u wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru mogłoby nastąpić w przyszłym roku, chociaż wystąpiło kilka opóźnień.

W 2024 roku Kanada może być największym źródłem wzrostu światowego wydobycia ropy naftowej. Oczekiwany skok wydobycia ropy naftowej w tym kraju o około 500 000 baryłek dziennie jest wyższy niż przewidywany wzrost w USA o 400 000 baryłek dziennie

Wzrost produkcji w Gujanie i Brazylii może w przyszłym roku skutkować wzrostem o około 400 000 baryłek dziennie w Ameryce Łacińskiej.

Tej jesieni rząd federalny zamierza opublikować projekty rozporządzeń ograniczających emisję z wydobycia ropy i gazu, a następnie z czasem wymuszać ich obniżanie.

Piaski roponośne odpowiadają za około 11 procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Kanadzie, podczas gdy pozostała część przemysłu naftowego i cały przemysł gazu ziemnego odpowiada za 15 procent.

Jak wynika z sierpniowej analizy opublikowanej przez S&P Global Commodity Insights, ogółem emisje piasków roponośnych w 2022 r. utrzymały się na stałym poziomie, mimo że produkcja nieznacznie wzrosła.