„Widziałam, jak moja synowa się stara, a mimo to wiele rzeczy jej nie wychodziło – tłumaczy 60-letnia Krystyna. – Bardzo chciała mi pokazać, jaki ma idealny dom, że dzieci są zadbane i mądre, rywalizowała ze mną na każdym kroku. Nawet ciasto, które jest moim popisowym przysmakiem, zaczęła robić po swojemu. Ale to nie była chęć przypodobania się, tylko konkurencja – która lepiej radzi sobie jako kobieta…”

„Mojej teściowej wydawało się, że wszystko wie lepiej – mówi 37-letnia Joanna – słyszałam wciąż pouczenia, rady, sugestie. Nawet jeśli chodziło o przesadzanie kwiatków, czy wywabianie plamy. Kiedy kolejny wieczór narzekałam na nią, moja przyjaciółka powiedziała: A może spróbuj jej posłuchać. Potraktowałam tę radę z przymrużeniem oka. Ale kiedy teściowa zaczęła doradzać, jak zrobić dobre ciasto drożdżowe, zaczęłam zadawać jej pytania. A ona zmieniła ton – zaczęła życzliwie przekazywać swoją wiedzę…”.

Relacja synowa – teściowa bywa czasem bardzo trudna i męcząca. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy zamiast szukać ze sobą porozumienia, panie wybierają walkę o dominację. Taka postawa niepotrzebnie powoduje napiętą atmosferę w rodzinie i sprawia, że rywalizujące ze sobą osoby popadają w stany nerwowe i depresję.

Dzisiaj proponuję, aby prace nad zdrowymi relacjami z teściową rozpoczęła synowa. A więc droga synowo, zamiast myśleć: „teściowa to mój wróg”, lepiej załóż, że możesz się od niej bardzo dużo nauczyć.Poniżej podaje kilka sugestii, które pomogą polepszyć Wasze relacje, a być może zbudować szczery, przyjazny związek, który pozwoli ci naprawdę zyskać nie jedno, a dwoje nowych rodziców.

A więc:

Zaakceptuj teściową wraz z jej wadami i zaletami. Nie wymagaj od niej, aby zmieniła się tylko dlatego, żeby ci się przypodobać. Nie jesteś w stanie zmienić jej zachowań, ale możesz popracować nad swoją reakcją na nie. Postaraj się o uprzejmość i wrażliwość w stosunku do niej.

Rozmawiaj. Zamiast zamykać się w sobie, kiedy teściowa po raz kolejny krytykuje to, że jesteś za gruba zastanów się, czy ma rację. Jeśli rzeczywiście uważasz, że mogłabyś schudnąć kilka kilogramów, przyznaje jej rację. A jeśli świetnie się czujesz w swojej wadze i nie zamierzasz nic z tym robić, to jej delikatnie o tym powiedz. Zażartuj też, że twojemu mężowi podobają się twoje krągłości.

Otwórz się na teściów i zapraszaj ich do siebie do domu. Spraw, by poczuli się w nim ogólnie mile widziani. Nie traktuj ich, jak intruzów, którzy pragną naruszyć twoją prywatność. Powiedz, żeby zadzwonili do ciebie, jeśli będę w okolicy i zechcą wpaść na kawę. Na początku możesz czuć się z tym trochę dziwnie, ale z czasem wszystko będzie znacznie łatwiejsze i bardziej naturalne. Możesz zachęcić ich do spędzania czasu z wnukami, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Bądź w kontakcie. Zadzwoń do nich czasem, zapytaj, co robią i jak się czują. Wybierz się do nich na kawę z własnej inicjatywy.

Poproś o radę. Teściowa od zawsze krytykuje twoją kuchnię? Nic jej nie smakuje i zawsze ma lepszy przepis? Poproś ją pewnego dnia o radę. Zapytaj, co ugotować jej synowi, bo chcesz mu sprawić niespodziankę. Twoja teściowa poczuje się nie tylko potrzebna, ale również sprawisz jej przyjemność tym, że liczysz się z jej zdaniem i dbasz o jej syna.

Znajdź sposób, by dowiedzieć się o teściach czegoś więcej. Będą na pewno szczęśliwi, gdy zainteresujesz się ich historią rodzinną. Drzewo genealogiczne, stare fotografie, które uda ci się dzięki temu zdobyć mogą okazać się bardzo cenne dla twoich dzieci.

Gdy przebywasz z teściami, zdawaj sobie sprawę także ze swoich ograniczeń. Nie możesz rozmawiać z nimi o wszystkim. W delikatnych kwestiach wykorzystaj do tego męża. Na przykład, jeśli teściowie będą mieć zastrzeżenia do sposobu, w jaki wychowujesz ich wnuki, poproś męża, by wstawił się za tobą i przedstawił im twój punkt widzenia. Twój mąż może zarysuje im obraz sytuacji, a oni wciąż będą chcieli to z tobą przedyskutować, zgódź się. Wstawiennictwo ich syna, z pewnością pozwoli im spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy.

Nie wchodź w sprzeczki między mężem, a teściami, zwłaszcza gdy bardzo zaciekle będą się o to kłócić. Trzymaj się z daleka od kłótni, do których między nimi dojdzie. Jeśli sprawa tyczy się tylko ich, niech sami się z nią uporają. Nie opowiadaj się za żadną ze stron, nawet, gdy zostaniesz o to poproszona.

Jeśli masz do teściów jakieś zastrzeżenia, porozmawiaj o tym ze swoim mężem. Spytaj o jego opinię na dany temat lub poproś, by się za tobą wstawił. Gdy zarysujesz mu swoje obiekcje, sytuacja stanie się jasna, a ty spojrzysz na świat z zupełnie innej perspektywy.

Doceniaj zalety. Nikt nie jest perfekcyjny. Pamiętaj jednak, że obok wad istnieją też zalety. Każdy z nas ma swoje dobre strony. Twoja teściowa też. Zamiast denerwować się, kiedy wpada do ciebie do kuchni i wyciera blaty, podziękuj za to, bo być może po prostu chce ci pomóc. Fakt, że docenisz czyjeś starania może zdziałać w przyszłości cuda.

Nie traktuj wszystkiego tak poważnie. Czasami drobne złośliwości najlepiej obrócić w żart. Kiedy teściowa krytykuje kurz na twoim regale Zażartuj, że czekasz, aż uzbiera się jeszcze więcej, żeby móc w nim napisać palcem jak bardzo kochasz swojego męża. Tym sposobem pokażesz, że jej standardy nie muszą być twoimi.

No cóż, jeśli próbowałaś już wszystkiego jednak nie jesteś w stanie teściowej polubić, to po prostu szanuj ją. W końcu to ona urodziła, wykarmiła i wychowała mężczyznę, który został twoim mężem.

Zawdzięczasz jej naprawdę wiele.