Policja w Montrealu prowadzi śledztwo w sprawie nagrania przedstawiającego dwie nastolatki z West Island przebrane za Murzynki, które tańczą, odgrywają “rasistowskie sceny” i wielokrotnie używają “słowa na N”. Film został zamieszczony w mediach społecznościowych w poniedziałek rano, mimo że koledzy i koleżanki z klasy dziewcząt twierdzą, że powstał wiele miesięcy temu. Uczniowie tłumaczą, że powstał w zeszłym roku, by wyśmiać jedną ciemnoskórą uczennicę. Nie został jednak upubliczniony, tylko wysłany innej ciemnoskórej koleżance.

Ciemnoskórzy rodzice dzieci z tej samej okolicy mówią, że z przejawami rasizmu spotykają się często i jest to bardzo niepokojące. Kemba Mitchell z West Island Black Community Association podaje przykład swojej córki, którą wyzywano już w szkole podstawowej. Miejscowe dzieci w mediach społecznościowych nazywają ciemnoskórych rówieśników “małpami” albo używają innych wyzwisk.

Dziewczyny z filmu mają teraz 15 lat. Ich rodziny twierdzą, że gdy nagrano film, miały po 12-13. Matka jednej z dziewcząt powiedziała, że rodzina odebrała wiele pogróżek. Ona i jej mąż stracili pracę. Jest jej bardzo przykro i przeprosiła w imieniu córki.

Poniżej kontynuacja tekstu

Mitchell mówi, że takie przeprosiny niczego nie zmieniają, a ludzie przepraszają, bo doświadczają konsekwencji. Jej zdaniem policja powinna zająć się sprawą i traktować ją jako zbrodnię nienawiści. Najbardziej by chciała, żeby zmieniono program nauczania. “W szkołach mówi się tylko o niewolnictwie. Nikt nie uczy o tym, że my też znacząco przysłużyliśmy się do rozwoju tego kraju”.